Pogoda - Sądeckie.pl25

Dzisiaj jest: 25. 02. 2021
Do końca roku: 309 dniPodsumowanie policyjnych działań pn. „Bezpieczne Wakacje 2020” na Sądecczyźnie

Podsumowanie policyjnych działań pn. „Bezpieczne Wakacje 2020” na Sądecczyźnie

Policjanci z terenu miasta i powiatu przez całe wakacje prowadzili na terenie Sądecczyzny działania pn. „Bezpieczne Wakacje 2020”. Ich celem było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom wypoczywającym na naszym terenie, a szczególnie dzieci i młodzieży.

 

Jednym z zadań sądeckiej „drogówki” w tym czasie, była kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Szczególnym nadzorem zostały objęte zorganizowane formy przewozu. Podobnie jak w latach ubiegłych za pośrednictwem mediów przekazano informacje o możliwości skontrolowania autobusu jeszcze przed wyjazdem dzieci na wakacje.

 

W tym roku, z uwagi na stan epidemii zainteresowanie było zdecydowanie mniejsze, jednak mimo tego zgłoszono do sprawdzenia kilka autokarów. Podczas takiej kontroli sprawdzany był stan trzeźwości kierującego, dokumenty uprawniające do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdu i jego obowiązkowe wyposażenie.

 

W trosce o bezpieczeństwo, policjanci w czasie wakacji zwracali  uwagę także na indywidualne przejazdy. Kontrole dotyczyły wykroczeń popełnianych przez kierujących, a zwłaszcza: przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania czy też prawidłowości przewozu dzieci. 

 

Od początku wakacji, tj. od 26 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku policjanci skontrolowali blisko 5 tysięcy pojazdów, ujawnili ponad 4 tysiące wykroczeń i zatrzymali 86 praw jazdy oraz 102 dowody rejestracyjne (w tym 31 za nieprawidłowy stan techniczny). 

 

Do zadań funkcjonariuszy należało  też eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. Podczas letnich wakacji ujawniono 85 przypadków kierowania pojazdem przez osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości.

 

W tym roku zdarzeń drogowych było nieco więcej niż w ubiegłym, jednak ofiar i rannych było mniej niż w roku 2019.

 

Od 26 czerwca do końca sierpnia br. sądecka Policja odnotowała 512 zdarzeń drogowych, natomiast podczas ubiegłorocznych wakacji było ich nieco mniej, bo 498.

 

Łącznie w wakacyjnym okresie tego roku doszło do 89 wypadków (w roku 2019 do 96) i 423 kolizji drogowych (w roku 2019 do 402). We wszystkich zdarzeniach ranne zostały 103 osoby, a 2 poniosły śmierć (w roku 2019 zarówno rannych, jak i ofiar było więcej, kolejno: 124 i 5).

 

Do głównych przyczyn wypadków na Sądecczyźnie podczas tegorocznych wakacji zaliczyć można: niedostosowanie prędkości do warunków drogowych, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz wykonywanie nieprawidłowych manewrów (np. wyprzedzania).

 

Przyczyny kolizji drogowych były podobne. Pierwszą z nich było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, a kolejne to niedostosowanie prędkości do panujących warunków i niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami.

 

Źródło: KMPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować