Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

Poetyckie spotkanie z Julianem Klamerusem w Muzeum Nikifora

Poetyckie spotkanie z Julianem Klamerusem w Muzeum Nikifora

21 listopada w Muzeum Nikofora w Krynicy-Zdroju odbyło się poetyckie spotkanie z Julianem Klamerusem zatytułowane „Góra Parkowa – poemat jesienny”. Wydarzenie było związane z prezentowaną do 21 listopada 2021 r. wystawą prac artysty.

W 1976 r. wraz z innymi himalaistami w czasie wyprawy zakopiańskiej zdobył Noszak (7492 m), najwyższy szczyt Afganistanu w górach Hindukuszu. Oprócz wysokich gór pasją etnografa Juliana Klamerusa, bo o nim mowa, jest także sztuka. Przewodnik tatrzański i beskidzki, rzeźbiarz, malarz i poeta Julian Klamerus spotkał się z czytelnikami w Muzeum Nikifora w Krynicy - Zdroju.


Spotkanie prowadził Zbigniew Wolanin, kurator Muzeum Nikifora. - Julian Klamerus jest człowiekiem wielu pasji, stąd tytuł wystawy „Pasja”. Julian to twórca wielowymiarowy. Właściwie nie wiem, co było pierwsze, czy malarstwo, czy rzeźba, czy poezja. Do tego dochodzą takie umiejętności jak alpinizm ze znakomitymi osiągnięciami, wspinaczki tatrzańskie z elitą polskiego himalaizmu - mówił etnograf Zbigniew Wolanin.


Na spotkaniu gościł m.in. sądecki himalaista Walenty Fiut, który brał udział w wyprawach wysokogórskich na najwyższe szczyty świata.


Julian Klamerus pochodzi z Zakopanego, z artystycznej rodziny; miał siedmiu braci i siostrę. W swoich wierszach często sięga po wątki religijne, przedstawia w utworach Tatry, ale także Krynicę - Zdrój czy Muszynę.


Góry były obecne od zawsze w twórczości Juliana Klamerusa. Temat gór, gór wysokich i niebezpiecznych, jakimi są Tatry, a także tragedie, które niejednokrotnie się tam zdarzały - wyjaśniał Zbigniew Wolanin.


Julian Klamerus pochodzi z Zakopanego, a jego pierwszy kontakt z Krynicą nie miał miejsca w radosnych okolicznościach.


Krynica - Zdrój była małym miasteczkiem, do którego trafiłem przez tragedię, która wydarzyła w Tatrach w 1978 r. 5 sierpnia tamtego roku zginął mój przyjaciel Jacek. Z Krynicy pochodziła jego żona, odwoziliśmy ją i dzieci na autobus do Zakopanego. Na drugi dzień Jacek zginął. Przyjechałem do Krynicy, aby powiadomić o tym jego żonę. Nigdy tego nie zapomnę… Podobnie jak nigdy bym nie przypuszczał, że będę tutaj mieszkać i żyć – wspominał Klamerus.


Julian pisał nie tylko o Tatrach ale także o naszych Beskidach, chociażby o Górze Parkowej w Krynicy – Zdroju. Moim zdaniem utwór pt. „Góra Parkowa” to rewelacyjny materiał przewodnicki, mogący stanowić inspirację dla przewodników prowadzących wycieczki - uważa Zbigniew Wolanin.


W trakcie spotkania Julian Klamerus przytoczył zebranym wiersze takie jak: „Na moście w Muszynie”, „Muszyna 5 rano”, „Sen”, czy „Dom”.


Spotkanie, będące również okazją do wspomnień, było związane z prezentowaną do niedzieli 21 listopada wystawą prac artysty, zatytułowanej „Julian Klamerus. Pasja”.


***

Julian Klamerus – ur. 1952 r. w Zakopanem. Malarz, rzeźbiarz, taternik, przewodnik beskidzki i tatrzański, poeta, autor tekstów, etnograf. Współautor dziewięciu nowych dróg wspinaczkowych w Tatrach. Uprawia grafikę, rysunek, rzeźbę w drewnie i kamieniu, collage. W twórczości nie szuka tematów „ładnych”, inspiruje go przede wszystkim religia. Swoje prace prezentował na ponad 50 wystawach indywidualnych. Współpracuje z kwartalnikiem „Tatry”m wydawanym przez Tatrzański Park Narodowy. Jego wiersze ukazały się m.in. w „Almanachu Sądeckim” oraz „Tygodniku Podhalańskim”.


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji - Muzeum Okręgowe NS, fot. Michał Załuski/ Muzeum Okręgowe NS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować