Policjanci radzą jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie grzybobrania

Wiele osób wykorzystuje piękną pogodę i obfitość grzybów, by spędzić czas na świeżym powietrzu w sądeckich lasach. Niestety, nie każdy jest dobrze przygotowany do takiej wyprawy i może łatwo zgubić się lub zmęczyć. Policjanci przypominają, że należy zachować zdrowy rozsądek i odpowiedzialność podczas zbierania grzybów.

Policjanci radzą jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie grzybobrania

Oto kilka porad, jak bezpiecznie zbierać grzyby w lesie. Nie zapominajmy o podstawowych zasadach ostrożności i dbajmy o środowisko naturalne.

Zanim wyjedziemy do lasu, sprawdźmy, czy nasz samochód jest dobrze zabezpieczony przed kradzieżą. Zamknijmy wszystkie drzwi i okna i nie zostawiajmy w środku niczego wartościowego. Parkujmy w miejscach dobrze widocznych i oznakowanych.

Zawsze zabierajmy ze sobą telefon z pełną baterią i latarkę. W razie zagubienia się w lesie, możemy zadzwonić po pomoc lub użyć latarki do sygnalizowania naszej obecności. Telefon pokaże nam też naszą dokładną lokalizację.

Ubierajmy się w jasne kolory i nośmy elementy odblaskowe. Ułatwi to znalezienie nas przez ratowników, jeśli się zgubimy lub zdarzy nam się jakiś wypadek.

Planujmy nasz wyjazd tak, aby wrócić z lasu przed zmrokiem. W nocy temperatura spada i może być niebezpiecznie dla naszego zdrowia. Ponadto, w ciemności łatwiej się zgubić lub spotkać z dzikimi zwierzętami.

Przygotujmy się na zmianę warunków atmosferycznych. Zabierzmy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i wygodne buty. Unikajmy chodzenia po mokrych liściach i błocie, aby nie poślizgnąć się lub nie skręcić kostki.

Nie zapominajmy o nawodnieniu i jedzeniu. Zabierzmy ze sobą butelkę wody i coś lekkiego do przekąszenia. Nie jedzmy grzybów na surowo ani nie pijmy z nieznanych źródeł.

Nie chodźmy do lasu sami. Poinformujmy kogoś z rodziny lub znajomych, dokąd się udajemy i kiedy planujemy wrócić. Jeśli jednak musimy iść sami, trzymajmy się znanych szlaków i nie schodźmy z nich.

Jeśli idziemy do lasu z innymi osobami, nie rozdzielajmy się z nimi. Utrzymujmy kontakt wzrokowy i głosowy. Jeśli ktoś chce skończyć grzybobranie wcześniej, powiedzmy mu, gdzie się spotkamy i jak długo będziemy jeszcze zbierać.

Pamiętajmy o orientacji w terenie. Zapamiętujmy charakterystyczne punkty, takie jak drzewa, skały, znaki drogowe, które pomogą nam odnaleźć drogę powrotną do samochodu.

Przestrzegajmy zasad obowiązujących w lesie. Nie wchodźmy na tereny zamknięte lub chronione. Nie niszczmy roślin ani zwierząt. Nie rozpalajmy ognisk ani nie palimy papierosów. Nie zostawiajmy śmieci ani resztek jedzenia.

Niewybuchy, niewypały i inne niebezpieczne przedmioty z czasów wojny mogą być ukryte w ziemi lub leśnym podłożu. Nie wolno nam ich dotykać ani przenosić, ponieważ mogą wybuchnąć lub spowodować obrażenia. W takiej sytuacji należy natychmiast zadzwonić na Policję i poinformować o znalezisku, podając dokładną lokalizację. Policja zabezpieczy teren i wezwie saperów, którzy unieszkodliwią niebezpieczny przedmiot.

Jeśli wybieramy się na spacer do lasu, powinniśmy zawsze zabierać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i informować kogoś o naszym planie.

Jeśli zgubimy się w lesie lub podejrzewamy, że ktoś z naszej rodziny lub znajomych się zgubił, nie należy panikować, ale szybko skontaktować się z Policją. Policja uruchomi akcję poszukiwawczą i skieruje na miejsce odpowiednie służby, takie jak straż pożarna, leśnicy czy ratownicy górscy.

Jeśli jesteśmy w lesie, powinniśmy starać się dotrzeć do najbliższej drogi lub znaku orientacyjnego, który ułatwi nam odnalezienie.

Jeśli odnajdziemy drogę do domu lub spotkamy kogoś, kto nam pomoże, nie zapominajmy o poinformowaniu Policji o tym fakcie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego marnowania czasu i zasobów osób zaangażowanych w poszukiwania.


Źródło: KMPNS/KGP

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować