Powiatowa fonoteka wzbogaciła się o kolejny krążek

Na płycie nagranej w ramach Powiatowej Fonoteki w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu znalazło się 16 najpopularniejszych krakowiaków sądeckich.

Powiatowa fonoteka wzbogaciła się o kolejny krążek

Płytę matkę otrzymali dziś od starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego wykonawcy utworów. Krakowiaki to charakterystyczny element folkloru sądeckiego. Są to melodie obrzędowe, niezbędne na tradycyjnym weselu z drużbami. Stanowią też markę i fenomen regionu.


Dzięki Powiatowej Fonotece dbamy o naszą tradycję i kulturę dla następnych pokoleń – mówi starosta Marek Kwiatkowski. - Nie rezygnujemy z tego celu. Zdajemy sobie sprawę, że kultura ludowa jest nie do odtworzenia w krótkim czasie. Jeśli zniknie, może być to strata nieodwracalna.


W nagraniu płyty, pod okiem folklorysty Piotra Kuliga z Rytra, uczestniczyli instrumentaliści z różnych części Sądecczyzny. Użyli oni zróżnicowanych instrumentów, pokazując bogactwo i różnice kultury muzycznej oraz grup etnograficznych regionu. Krakowiak pełni tu rolę łączącą. Dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu Krzysztof Szewczyk przekazał muzykom 100 egzemplarzy albumu.


Źródło: SPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować