Powstanie czy nie? Co z nowym stadionem Sandecji

Powstanie czy nie? Co z nowym stadionem Sandecji

Dzisiaj w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza odbył się brefing prasowy dotyczący budowy Stadionu Sandecji.

 

Wiceprezydent Artur Bochenek przedstawił w formie prezentacji schemat budowy stadionu i parkingu. Z kolei skarbnik Renata Seruga-Tokarz przybliżyła zgromadzonym na sali aspekty finansowe i prawne planowanego przedsięwzięcia.

 

Wiceprezydent wspomniał, że oprócz stadionu powstanie również parking oraz nowa siedziba Urzędu Miasta. 

 

Mówimy o realizacji dwóch, właściwie to trzech inwestycji, czyli budowa stadionu miejskiego wraz z nową siedzibą Urzędu Miasta oraz parkingiem. Chcemy przedstawić kilkuletni plan jak te trzy bardzo ważne i kosztowne inwestycje zrealizować jeszcze w czasie trwania tej kadencji, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami i oczekiwaniami - powiedział wiceprezydent Artur Bochenek.

 

Realizacja inwestycji podzielona będzie na dwa etapy. Szybciej powstanie stadion i parking.

 

Do końca 2019 roku mamy umowę z firmą projektową, że zostanie złożona kompletna dokumentacja projektowa dotycząca stadionu. Natomiast do końca lutego 2020 roku uzyskane zostanie pozwolenie na budowę stadionu i wraz ze złożeniem kompletnej dokumentacji na koniec tego roku firma projektowa zobowiązała się złożyć również wniosek o wydanie decyzji pozwolenia na budowę.

 

Na budowę stadionu, parkingu i siedziby Urzędu Miasta przeznaczona jest 6,5 ha działka. 

 

Działka przy ul. Kilińskiego to własność miejska. Pozostały kawałek to działka Skarbu Państwa, którą dysponuje prezydent miasta jako pełniący obowiązki Starosty w Powiecie Nowy Sącz. Działka miejska ma 5,5 ha, a Skarbu Państwa 1 ha, czyli do dyspozycji jest 6,5 ha. W ten obszar idealnie mogą się wpisać te trzy inwestycje, czyli stadion miejski w miejscu, w którym jest obecnie zlokalizowany, obok parking, a za nim budynek Urzędu Miasta.

 

W połowie grudnia otrzymano wycenę nieruchomości tej działki. To kwota przeszło 12 mln zł. Została ona zrobiona po to, żeby na sesji w styczniu 2020 roku, po zaakceptowaniu budżetu miasta, powołać spółkę celową SPV, która by realizowała te trzy inwestycje. Takie zadanie musi być wykonywane przez specjalnie do tego dedykowaną spółkę, która nie ma żadnej historii kredytowej.

 

Do tej spółki zostanie wniesiona w formie aportu cała działka przy ul. Kilińskiego na sesji styczniowej. Radni muszą podjąć uchwałę w celu powołania tej spółki celowej i wniesienia aportu w celu realizowania dalszych kroków i działań inwestycyjnych - powiedział wiceprezydent Artur Bochenek.

 

Nowy stadion powstanie z zachowaniem niektórych obecnych już elementów tj. boiska i masztów z oświetleniem. Pozostałe elementy będą budowane od podstaw, z możliwością etapowania, tak aby w trakcie budowy można było normalnie rozgrywać mecze.

 

Stadion Sadnecji Nowy Sącz - Wizualizacja  

 

Nowy stadion będzie posiadał cztery trybuny, które pomieszczą odpowiednio 3000, 1600, oraz 1300 łącznie 8200 osób, co wystarczy w przyszłości do uzyskania IV Kategorii UEFA, ale wyjściowo stadion ma spełnić kryteria III Kategorii. Z kolei parking pomieści 350-400 miejsc

 

Zainteresowanie i chęć współpracy przy realizacji budowy nowego stadionu miejskiego przy ul. Kilińskiego w Nowym Sączu, jak i zapewnieniu infrastruktury lokalowej dla Urzędu Miasta Nowego Sącza wyraziło już siedem dużych firm wykonawczych zarówno z Nowego Sącza jak i spoza miasta.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to budowa stadionu ruszy pod koniec 2020 roku, a zakończy się w 2 kwartale 2022.

 

Jeśli wszystkie procedury uda się zakończyć w terminie to przetarg na wykonanie stadionu z parkingiem to przełom maja i czerwca 2020. Roboty budowlane potrwają ok 18-mcy. Zakończenie budowy to 2 kwartał 2022 roku. Wbicie przysłowiowej łopaty to koniec 2020 roku. To jest pierwszy etap inwestycji.

 

Szacunkowa wartość budowy stadionu z parkingiem i ratusza to 80 mln zł.

 

Miasto jako jedyny udziałowiec wniesie w formie aportu grunt. Pełna dokumentacja Urzędu Miasta będzie również wkładem do tej spółki. Finansowanie jest etapowane, czyli 1 etap to jest 45 mln, 40 mln na stadion i 5 mln na parking. 35 mln na budowę Urzędu Miasta – powiedziała skarbnik Renata Seruga - Tokarz.

 

To czy te trzy inwestycje będą realizowane zależy od tego czy budżet miasta zostanie przyjęty na najbliższej Sesji Rady Miasta tj. 20 grudnia br.

 

 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować