Pogoda - Sądeckie.pl8

Dzisiaj jest: 08. 05. 2021
Do końca roku: 237 dni
Jakość Powietrza

Premier o działaniach rządu w walce z koronawirusem

Premier o działaniach rządu w walce z koronawirusem

Nasza strategia to tak budować życie społeczne i gospodarcze, żeby móc uczyć się, pracować i żyć, nie zamykać gospodarki, a jednocześnie przecinać pas transmisyjny rozprzestrzeniania koronawirusa - powiedział we środę (21 października br.) premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów przedstawił w Sejmie informację o przygotowaniu państwa do walki z nasilającą się epidemią koronawirusa.

Szef rządu podkreślił, że w obecnej sytuacji najważniejsze jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego tj. ograniczenie kontaktów, noszenie maseczek, zachowywanie dystansu. - To skutecznie pomaga przerywać transmisję wirusa – zaznaczył premier. 

Ostatnie działania rządu

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wdrożone zostało już m.in. wsparcie dla osób, które po przejściu COVID-19 mają problemy ze zdrowiem. - Utworzyliśmy już jeden z pierwszych w Europie ośrodków rehabilitacji pocovidowej. Myślimy już o tych, którzy mogą doznać uszczerbku na zdrowiu. Ten ośrodek w Głuchołazach już działa i jest czynny - zaznaczył szef rządu. 
Premier podkreślił, że zwiększona została liczba łóżek w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19. Rośnie też liczba testów przeprowadzanych na obecność koronawirusa. - Zwiększyliśmy liczbę łóżek z 6 tys. do 16 tys. przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem oraz zwiększyliśmy 3,5-krotnie liczbę łóżek z respiratorami – mówił premier. 

Kontrola na kwarantannie

Szef rządu podczas wystąpienia przypomniał, że od października obowiązują nowe obostrzenia. Obowiązek noszenia maseczek przez wszystkich został podjęty po konsultacjach z wirusologami. 

Prezes Rady Ministrów zwrócił uwagę, że w walce z pandemią aktywnie uczestniczą służby mundurowe, które sprawdzają czy przestrzegane są zasady kwarantanny - Służby mundurowe przeprowadziły 20 mln kontroli osób, które znajdowały się w kwarantannie, 20 mln telefonów, wizyt. Państwowa Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i wojska operacyjne przygotowują sprawną infrastrukturę do testowania i jeszcze większą do pobierania wymazów – podkreślił Mateusz Morawiecki. 

Działalność szkół

Premier mówił też o działalności placówek edukacyjnych. Przypomniał, że np. w sierpniu do szkół trafiły termometry bezdotykowe, maseczki oraz płyn dezynfekcyjny. - Wszystkie materiały, które były potrzebne, dotarły do szkół w odpowiednim czasie – zaznaczył Mateusz Morawiecki. 
Jak dodał, mogą zostać podjęte kolejne decyzje o zmianach w systemie edukacji. - Kierujemy się zdaniem ekspertów i na początku zamknęliśmy szkoły ponadpodstawowe. Prawdopodobnie dzisiaj po południu na RZZK podejmiemy decyzję, że również wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub hybrydowemu – powiedział premier. 

Strategia na przyszłość

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił też najbliższe plany rządu na czas walki z epidemią. Wśród wymienionych przez szefa rządu trzech najważniejszych celów znalazły się: ochrona zdrowia (systemu i służby zdrowia), ochrona gospodarki i miejsc pracy praz ochrona seniorów i osób najsłabszych. 

Prezes Rady Ministrów poinformował, że strategia walki z pandemią koronawirusa będzie się opierała na czterech głównych liniach obrony. Będą to:

  • obostrzenia, dystans, maseczki, aplikacja, rygory sanitarne,
  • system ochrony zdrowia,
  • dodatkowe łóżka szpitalne, 
  • szpitale tymczasowe.

 
Powstanie również Korpus Wsparcia Seniorów, którego celem będzie ochrona najstarszych członków naszego społeczeństwa.

 

Źródło: MSWiA

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować