Pogoda - Sądeckie.pl1

Dzisiaj jest: 01. 03. 2021
Do końca roku: 305 dniPrezydent o wczorajszej sesji Rady Miasta: To kolejny przykład politycznego działania przeciwko dobrym zmianom w Nowym Sączu

Prezydent o wczorajszej sesji Rady Miasta: To kolejny przykład politycznego działania przeciwko dobrym zmianom w Nowym Sączu

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Ludomir Handzel razem z radnymi Krzysztofem Ziają, Jóżefem Hojnorem oraz Leszkiem Gieńcem odnieśli się do wydarzeń z wczorajszych obrad Rady Miasta, podczas których część radnych nie miała możliwości wypowiedzenia się i zadawania pytań dotyczących przeprowadzonej przez WIOŚ kontroli w Spółce Nova.

Temat jest wywołany politycznie, sztucznie. To kolejny atak na dobrą zmianę w Nowym Sączu, na prezydenta i radnych, którzy chcą rozwoju miasta – podsumował minioną sesję Rady Miasta prezydent.


Zgodnie z opinią radców prawnych tylko Rada Miasta ma prawo występowania do WIOŚ o dokumenty pokontrolne.


Radnym ani Zarządowi Spółki Nova nie przedstawiono do tej pory pełnego protokołu kontroli. Pod znakiem zapytania stoi również bezstronność i wiarygodność dyrektor nowosądeckiej delegatury WIOŚ. Kontrole Straży Pożarnej oraz Nadzoru Budowlanego w Spółce NOVA nie wykazały żadnych uchybień. Nie możemy pozwolić, by miasto straciło kontrolę nad kolejną spółką - powiedział Ludomir Handzel.


Podczas spotkania prezydent poinformował również, że wystosował pismo do Radnych klubu PiS-WNS, w którym poprosił o pisemne zadanie pytań Zarządowi Spółce Nova.


Podczas sesji 23 lutego te odpowiedzi zostaną przedstawione. Rada Miasta to nie jest prokurator, Policja. Naszym celem powinna być wspólna dbałość o rozwój miasta z zachowaniem funkcji kontrolnej. Wszystko powinno przebiegać zgodnie z prawem.


Wiceprezydent Artur Bochenek zaprezentował apel zarządów spółek komunalnych o zaprzestanie ataków (o czym informowaliśmy TUTAJ) oraz przybliżył wyniki kontroli WIOŚ na innym składowisku znajdującym się również w Nowym Sączu. Tam za wykazane nieprawidłowości na przedstawiciela spółki zostały tylko kilkukrotnie nałożone kary pieniężne oraz zastosowane pouczenie.


Zdaniem radnego Krzysztofa Ziaji prezydent i Rada Miasta w obecnej kadencji funkcjonuje w skandalicznych i ciężkich warunkach.


W mojej ocenie jest to upolitycznione. Jako radny jestem zszokowany, że nie mogłem zadać prostych pytań skierowanych zarówno do Zarządu Spółki Nova jak i dyrektor nowosądeckiej delegatury WIOŚ. Wczoraj byliśmy świadkami ataku nie tylko na Spółkę Nova, ale przede wszystkim na prezydenta. Zastanawiam się czy nie chodzi o to, żeby Spółke Nova mówiąc kolokwialnie "zdołować" i potem móc tanio kupić. Jestem rozczarowany pracą prezydium Rady Miasta zdominowanym przez członków Klubu PiS.


Z kolei radny Józef Hojnor uważa, że w pracy Rady Miasta mamy do czynienia z brakiem odpowiedzialności za działania samorządowe. 


Zwołano sesje bez przekazania materiałów źródłowych. Miała być dyskusja na temat raportu kontroli WIOŚ, a do tej pory Rada Miasta nie posiada protokołu z jej wykonania. 4-krotnie występowałem do Przewodniczącej Rady Miasta o jego przekazanie. To co się dzieje przez ostatnie dwie sesje źle świadczy o sądeckim samorządzie. Łamane są wszelkie standardy organizowania pracy Rady Miasta. Radni chcieli się wypowiedzieć, ale nie otrzymali prawa głosu.(...)Obawiam się czy nie mamy do czynienia z pewnym przekazem, który może prowadzić do wrogiego przejęcia tego biznesu związanego z gospodarką odpadów komunalnych w mieście Nowy Sącz. Myśle, że prezydent i jego służby powinny objąć szczególnym nadzorem tego typu tematykę i jeśli uznają to za stosowne zgłosić takie podejrzenie do odpowiednich organów. Są takie w Polsce i czuwają aby w zakresie gospodarki również komunalnej była pełna transparentność, przejrzystość i aby były eliminowane patologie polegające np. na wrogim przejęciu biznesu komunalnego.


Według radnego Leszka Gieńca wśród Rady Miasta wyłoniła się grupa specyficznych ludzi, którzy znajdą problem na każde rozwiązanie.


Na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma pełnych wyników kontroli. To jest celowe działanie, żeby zniszczyć prezydenta i miasto, bo zaczyna się poprawiać. 


Fot. UMNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować