Prezydent zapalił znicz w 77. rocznicę Akcji Kwietniowej

Prezydent zapalił znicz w 77. rocznicę Akcji Kwietniowej

Wczoraj (29.04.2019r.) w 77. rocznicę Akcji Kwietniowej, Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel wraz z dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury dr. Marcinem Porębą, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą śmierć 81. sądeckich Żydów, którzy w 1942 roku zginęli z rąk Niemców.

 

Z prezydentem spotkała się również ocalała z Holocaustu sądeczanka Anna Grygiel - Huryn oraz działacz Sądeckiego Sztetlu Dariusz Popiela.

 

Tragiczną historię mieszkańców kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej  8 w Nowym Sączu przypomniał krótko dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Artur Franczak.

 

29 kwietnia 1942 roku Markus Lustig, ostatni świadek likwidacji getta w Nowym Sączu, stracił całą swoją rodzinę. Niemcy dokonali mordu na mieszkańcach budynku po tym, jak rozstrzelali ok. 400 Żydów na cmentarzu przy ulicy Rybackiej. 

 

W sierpniu 2008 roku, w 66. rocznicę likwidacji getta w Nowym Sączu, na wniosek ostatniego żydowskiego mieszkańca miasta, Jakuba Müllera, na elewacji kamienicy umieszczono pamiątkową tablicę. 

 

Na tablicy widnieje napis: „To było nad ranem. Do tego domu na początku maja 1942 roku wtargnęli gestapowcy. Zabili 81 osób z rodzin Nainstadtów, Millerów, Perlów i innych. Tablicę wmurowano w 66 rocznicę likwidacji getta ku czci pomordowanych. Sierpień 2008. Sądeczanie”.

 

Źródło i Fot. Miasto Nowy Sącz

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować