Pogoda - Sądeckie.pl

23

Dzisiaj jest: 23. 10. 2021 Do końca roku: 69 dni
Jakość Powietrza:

Przegląd Młodzieżowych Kapel Ludowych „Zagraj mi muzycko” na scenie MOK

Przegląd Młodzieżowych Kapel Ludowych „Zagraj mi muzycko” na scenie MOK

31 maja odbył się Przegląd Młodzieżowych Kapel Ludowych „Zagraj mi muzycko” zorganizowany przez Prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla, Pałac Młodzieży i Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Regionalnego „Sądeczoki”. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu zagrało pięć kapel lachowskich i dwie góralskie.

Pierwszy tego typu konkurs w historii Pałacu Młodzieży uroczyście otworzyła Magdalena Majka. Zastępca prezydenta Nowego Sącza podkreśliła, że z wielką radością przyjęła zaproszenie na przegląd, w którym zaprezentują się muzycy. Często niezauważani, stoją z boku zawsze przygrywając do tańca zespołom regionalnym.


I tak też się stało. W ostatni dzień maja na scenie królowali muzycy siedmiu kapel młodzieżowych, zgłoszonych do przeglądu przez ich opiekunów artystycznych. To ich występy podziwiano i oklaskiwano.


Wykonaniom przysłuchiwała się bacznie komisja oceniająca w składzie:
  1. ppłk Straży Granicznej dr hab. Stanisław Strączek, I kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej,
  2. Władysław Michura, kapelmistrz,
  3. Piotr Krzywdziński, wokalista, skrzypek, lider zespołu „Ciupaga”

Jurorzy byli zgodni, iż poziom muzyczny kapel był wysoki, a repertuar i instrumentarium bardzo zróżnicowane. Zwycięzcą przeglądu została góralska kapela „Kiyrpecki” z Łącka. Zespół wielopokoleniowy, do którego często należą całe rodziny, prezentuje folklor górali Łącko-Kamienieckich (górali białych). Nad kapelą opiekę artystyczną sprawuje Kazimierz Talar.


Drugie miejsce zajęła Młodzieżowa Muzyka „Lipniczanie”. Zespół działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Wielkiej, cieszy się doskonałą opinią wśród etnografów i etnomuzykologów, gdyż prezentuje autentyczny folklor Pogórza Sądeckiego w formie nie zmienionej i nie przystosowanej dla potrzeb scenicznych. Kapela została przygotowana przez Józefa Biela.


Natomiast brązowy medal otrzymała starsza grupa kapeli „Sądeczoki”, nad którą opiekę artystyczną sprawuje Krzysztof Repetowski.


Ponadto, w tegorocznej, pierwszej edycji Przeglądu jurorzy wyróżnili:
  • Jedlicką Szkółkę Muzykowania Ludowego z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej – Zdroju. Kapela reprezentuje region górali nadpopradzkich, choć w jej muzyce dostrzec można również wpływy łemkowskie oraz słowackie. Kapelę przygotował Tymoteusz Florian.
  • Muzykę „Małe Jakubki”, działającą przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna. Grupę muzykantów do występu przygotował Sławomir Bryniak.
  • Muzykę „Niskłowioki” działającą pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej w Niskowej. Opiekunem artystycznym kapeli jest Sławomir Bryniak.
  • Kapelę „Sądeczoki” – grupę młodszą przygotowaną przez Krzysztofa Repetowskiego.

Organizator wydarzenia, dyr Milenia Małecka-Rogal podziękowała jurorom za rzetelną pracę i ciepłe słowa pod adresem zarówno uczestników jak i ich opiekunom muzycznym, którzy pielęgnują tradycję swojego regionu i przekazują wiedzę kolejnym pokoleniom.


Wyraziła słowa uznania i gratulacje dla młodych artystów oraz ich mentorów, a szczególne podziękowania skierowała do koordynatorki Przeglądu – Agnieszki Gawlik oraz kierownika Zespołu Regionalnego „Sądeczoki” Barbary Sławeckiej.


Młodzież z Zespołu „Sądeczoki” uświetniła wydarzenie kulturalne. Podopieczni Barbary Sławeckiej i Marleny Bulandy przywitali gości suitą Lachów sądeckich, a na zakończenie wystąpiła grupa śpiewacza przygotowana przez Joannę Bodziony.


Źródło: Pałac Młodzieży NS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować