Przybywa zakażeń w powiecie. Starosta nowosądecki apeluje do mieszkańców o przestrzeganie zasad sanitarnych

Przybywa zakażeń w powiecie. Starosta nowosądecki apeluje do mieszkańców o przestrzeganie zasad sanitarnych

Bilans zakażeń koronawirusem w powiecie nowosądeckim stale rośnie. W dużej mierze to pokłosie dużych imprez organizowanych na jego terenie.

 

Liczba zakażonych koronawirusem na terenie Powiatu Nowosądeckiego gwałtownie wzrasta. Dzisiaj jest już 134 zakażonych. To o 18 więcej niż wczoraj. Jeszcze trzy tygodnie temu w ogóle nie było zdiagnozowanych chorych. Mamy bardzo niekorzystną sytuację. Liczba osób zakażonych wzrasta. W kwarantannie domowej jest 948 osób, to bardzo dużo. Chcę przypomnieć, że 15 czerwca nie mieliśmy żadnego zakażonego. Wzrost jest ogromny. Z rozmowy z Inspektorem Sanitarnym wynika, że głównym miejscem tych zakażeń są imprezy zbiorowe, wesela – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

 

Wzrost zachorowań zanotowano głównie po weselach w Nawojowej i Podegrodziu.

 

Sprawa dotyczy też wesela, które odbyło się niedawno w  Nowym Sączu. Znam rodzinę, która brała w nim udział. Osiem osób z tej rodziny jest zakażonych, a pięć zostało hospitalizowanych w Krakowie. Na dzisiaj najwięcej osób zakażonych jest w gminie Chełmiec -31, Łącku – 24, Krynicy – 18, w Grybowie – 12, Starym Sączu – 11. W Korzennej – 7 osób, Łososinie Dolnej – 4, w Łabowej – 3, Kamionce Wielkiej – 2 i w Nawojowej – jedna osoba – dodaje starosta.

 

Kilku wójtów ograniczyło przyjmowanie klientów w urzędach. Dotyczy to Łącka, Podegrodzia i Nawojowej. Taką decyzję podjął również burmistrz Starego Sącza.

 

Sanepid ma obecnie bardzo trudne zadanie. Trzeba znaleźć wszystkich zakażonych i osoby, które się z nimi kontaktowały. W rozmowie ze mną, Inspektor Sanitarny zwrócił uwagę na to, że ludzie nie chcą się poddawać badaniu. Wiąże się to między innymi z późniejszą koniecznością odbywania kwarantanny czy pobytem w szpitalu – dodaje starosta Marek Kwiatkowski.

 

Powiat Nowosądecki przygotował punkt kwarantanny zbiorowej. Do końca lipca jest to Centrum Diecezjalne Opoka w Starym Sączu, a od sierpnia Dom Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej Zdroju.

 

Apeluję do mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego i turystów o przestrzeganie zaleceń sanitarnych. Proszę o to, aby w wyznaczonych miejscach nosić maseczki i rękawiczki. Zachęcam też do częstego mycia rąk i dezynfekowania ich. Starajmy się również ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo osób i nie można zachować dwumetrowej odległości - mówi starosta Marek Kwiatkowski.

 

Starosta cały czas jest w kontakcie z Inspektorem Sanitarnym.

 

Nie ma co panikować. Trzeba podejmować skuteczne działania. Przykładem są wójtowie, którzy reagując na wzrost liczby zakażonych w swoich gminach ograniczyli wizyty w urzędach zarówno dla dobra mieszkańców jak i urzędników. Większość z nas pracuje i na co dzień ma kontakt z innymi osobami. Przestrzegajmy zasad, a to zapewne pomoże w zminimalizowaniu możliwości zakażenia. Po prostu dbajmy o siebie nawzajem.

 

Źródło: SPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować