Pogoda - Sądeckie.pl6

Dzisiaj jest: 06. 05. 2021
Do końca roku: 239 dni
Jakość Powietrza

Rekompensaty za droższy prąd nie dla każdego - czy nowa propozycja rozwiąże problem

Rekompensaty za droższy prąd nie dla każdego - czy nowa propozycja rozwiąże problem

W 2019 r. polscy konsumenci i przedsiębiorcy staną przed trudną sytuacją – dojdzie do wzrostu cen energii elektrycznej od 20 do 40%. Rząd zapewnia, że społeczeństwo nie odczuje wzrostu cen, ponieważ przyzna stosowne rekompensaty. 
 

Minister do spraw energetyki – Krzysztof Tchórzewski – od początku zapewniał, że w związku z zapowiadanym wzrostem cen energii elektrycznej udzieli obywatelom wsparcia. Osoby prywatne otrzymają wsparcie z Funduszu Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej, podobnie jak małe i średnie przedsiębiorstwa przyłączone do sieci o napięciu wynoszącym maksymalnie 1kV.
 

Entuzjazm studzi jednak to, że duże przedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa przyłączone do sieci o napięciu maksymalnym przekraczającym 1kV, nie mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa. To z kolei oznacza, że będą musiały podnieść ceny świadczonych usług lub produkowanych towarów. Może to oznaczać także cięcie kosztów – np. w zakresie stanowisk pracy. 

Dodatkowo, nawet te podmioty, którym resort energetyki gwarantuje wsparcie, będą zmuszone do płacenia podwyższonych rachunków za prąd. Dopiero w późniejszym czasie będą mogły ubiegać się o otrzymanie rekompensaty z funduszu. 
 

Inaczej zostały potraktowane gospodarstwa domowe – w ich przypadku rekompensaty będą udzielane na wniosek dostawcy energii. W praktyce ma to wyglądać w ten sposób, że dostawca energii elektrycznej będzie wystawiał rachunek za prąd na kwotę z uwzględnieniem podwyżki, ale z zastosowaniem rabatu. Koszty „rabatów” zostaną pokryte przez fundusz na wniosek dostawcy o udzielenie rekompensaty.

Rozwiązanie ma charakter wstępny i jednorazowy – nowe przepisy nie zostały jeszcze uchwalone przez parlament i mają mieć zastosowanie tylko w 2019 r. Tymczasem wzrost cen prądu jest nieunikniony, podobnie jak podwyżki cen towarów i usług będące jego pochodną. 

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować