Pogoda - Sądeckie.pl28

Dzisiaj jest: 28. 02. 2021
Do końca roku: 306 dniRusza jesienna edycja EDK

Rusza jesienna edycja EDK

W  Powroźniku początkiem roku powstała trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej do najstarszej w polskich Karpatach cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku,  wpisanej do UNESCO.

 

Jest to trzeci poza Krynicą, Czarnym Potokiem i Muszyną Rejon EDK w dekanacie Krynickim, ale bardzo wyjątkowy z wielu powodów. Po pierwsze wyznaczona 35 km trasa rozpocznie się i zakończy w cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźnika, najstarszej cerkwi w polskich Karpatach i wpisanej do UNESCO.

 

Wyjątkowy patron św. Jakub Młodszy Apostoł, który został patronem trasy EDK w Powroźniku uznawany jest przez lokalnych mieszkańców, w tym zagranicznych turystów za patrona unikatowego i niezwykle skutecznego orędownika. Nie bez znaczenia jest również nasze wyjątkowe ukształtowanie terenu, zaplanowanie tras w górach dodatkowo uatrakcyjnia EDK.

 

Stacje drogi krzyżowej zostały bowiem tak zaplanowane, aby możliwie jak najpełniej oddać charakter poszczególnych stacji. Przykładowo stacja IV  spotkanie Matki Bożej z Jezusem będzie przy figurze Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów, dźwiganie krzyża i ostatnie stacje drogi krzyżowej zaplanowano na wzniesieniach górskich  obejmujących Górę Krzyżową, Jaworzynę Krynicką, Malnik w Muszynie. Wszystko po to, aby jak najpełniej fizycznie i duchowo przeżyć tą jedyną drogę krzyżową w roku.

 

Pragnienie uruchomienia trasy św. Jakuba Młodszego Apostoła pojawiło się w roku 2019, kiedy tworzony był Rejon EDK w Muszynie, właściwie w momencie startu Muszyny pojawiła się koncepcja stworzenia nowej trasy w Powroźniku – wspomina Katarzyna Rymarczyk-Wajda –obecnie lider rejonu EDK w Powroźniku. Udział blisko 180 pątników na trasie św. Krzysztofa w Muszynie tylko utwierdził nas w przekonaniu, że jeszcze „wiele osób czeka na drogę pięknego życia” dlatego należy nie tylko kontynuować, ale rozwijać na naszym terenie tą odmienną formę duchowości.

 

Planowana trasa św. Jakuba Młodszego Apostoła będzie biegła górami z Powroźnika przez Rakowskie - Bradowiec – Szalone - Górę Parkową- Górę Krzyżową-  Jaworzynę Krynicką - Złockie – Muszynę – Malnik - Czarny Garby i kończyć się będzie ostatnią stacją drogi krzyżowej w cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. Niezwykłe jest to, że trasa po wgraniu śladu przyjęła kształt odwróconego serduszka. Mamy zatem nadzieję, że to serce zapłonie lampkami świetlówek w noc planowanej drogi krzyżowej.

 

 trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

 

Już dzisiaj organizatorzy serdecznie zapraszają przede wszystkim mieszkańców Powroźnika, Muszyny,  dekanatu Krynickiego, a także Sądecczyzny  do wzięcia udziału w  tym wyjątkowym przedsięwzięciu i podjęcia nowej trasy św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. Msza św. rozpoczynająca drogę krzyżową odbędzie się w dniu 18 września 2020r.o godz: 18:00 w kościele pw. św. Judy Tadeusza w Powroźniku. Rejestracja odbywa się przez stronę internetową: www.edk.org.pl  i trwa do dnia 18.09.2020r.. do godz: 18:00.
 

 

Źródło: Materiały nadesłane do redakcji 

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować