Rusza szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie

Rusza szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie

Od 29 października br. swoją działalność związaną z leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 będzie prowadził pierwszy w kraju szpital tymczasowy. Obiekt powstał na terenie Stadionu Narodowego i jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. 

Szpital tymczasowy na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie, który ma za zadanie zapewnić dodatkowe łóżka dla pacjentów z COVID-19, powstał w niecałe dwa tygodnie. Kilkadziesiąt ekip, kilkuset pracowników i specjalistów, dziesiątki kilometrów instalacji oraz setki urządzeń medycznych – budowa szpitala to ogromne przedsięwzięcie logistyczne na niespotykaną dotąd skalę. Za organizację i zarządzanie operacyjne odpowiada PGE Narodowy. Sprzęt i wyposażenie zapewnia Agencja Rezerw Materiałowych. Jednostką koordynującą jest Centralny Szpital Kliniczny MSWiA.

Jednym z głównych celów rządowej strategii walki z koronawirusem jest ochrona zdrowia obywateli oraz zachowanie wydolności służby zdrowia. Koronawirus nie odpuszcza. Z każdym dniem rośnie liczba zachorowań. Trzeba być przygotowanym na każdą sytuację. Dlatego rząd reaguje na bieżąco i podejmuje konkretne decyzje przygotowując rozwiązania, które pozwolą na odciążenie systemu służby zdrowia.

„Wydałem dzisiaj dyspozycje wszystkim wojewodom, żeby dostosowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń.” – poinformował szef rządu. Dzięki temu pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć ok. 32 tys. łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19.

Obecnie musimy ograniczać potencjał do zakażenia, jakim są kontakty społeczne. „Przestrzegajmy tych zasad, żeby nadzieja wróciła do gospodarki w Polsce i Europie i musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła swoją wielkością i siłą” – zaapelował.

Przygotowanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym wymagało wielu uzgodnień, pracy setek osób oraz działań organizacyjno-logistycznych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zrealizować to zadanie w krótkim czasie. Rusza działalność szpitala tymczasowego, który odciąży szpitale przyjmujące pacjentów chorych na COVID-19. Opieka w tym szpitalu w niczym nie będzie odbiegać od tej w obiektach stacjonarnych – to bardzo nowoczesna placówka, która dysponuje bardzo dobrym sprzętem. Szpital Narodowy dysponuje, np. 4 mobilnymi aparatami RTG, 2 USG, 160 kardiomonitorami, 3 wytwornicami tlenu, aż 45 respiratorami i innymi specjalistycznymi urządzeniami medycznymi. Szpital tymczasowy jest filią Szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej w Warszawie.

Liczby dotyczące powstawania szpitala są imponujące:

 • 13 dni organizacji szpitala,
 • 45 km przewodów elektrycznych,
 • 5 km rur miedzianych do dystrybucji tlenu,
 • 300 łóżek wraz z systemem przywoławczym,
 • kilkadziesiąt ekip i kilkuset pracowników i specjalistów, w tym: monterzy tlenu, elektrycy, malarze, stolarze.

Od piątku na pacjentów z COVID-19 będzie czekało 300 łóżek, z czego 45 – przeznaczonych do intensywnej terapii. Opiekę nad pacjentami na zmianie będzie sprawował odpowiednio przygotowany ok. 250-osobowy personel medyczny – w tym 25 lekarzy, 80 pielęgniarek, 25 ratowników medycznych, 120 opiekunów medycznych.

To jedynie pierwszy z trzech etapów budowy Szpitala Narodowego. Stopniowo ten zasób miejsc dla pacjentów z COVID-19 będzie zwiększany. W drugim etapie, za tydzień będzie dostępnych 500 łóżek, a w trzecim już 1200. Wszystkie miejsca będą przystosowane do prowadzenia tlenoterapii, a 100 zapewni intensywną opiekę.

Cały czas spływają zgłoszenia personelu medycznego gotowego nieść pomoc potrzebującym hospitalizacji pacjentom z COVID-19.

Do tej pory wpłynęło 3200 zgłoszeń kadry medycznej: pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych i sanitariuszy.

Zgłoszenia są przyjmowane poprzez specjalnie uruchomioną stronę www.szpitalnarodowy.pl. Uruchomiono też infolinię dedykowaną dla personelu medycznego 22 295 95 00.

Zgodnie z przyjętą strategią szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 zostanie przygotowany w każdym mieście wojewódzkim. Dzięki temu baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tysiąca.

Szpitale tymczasowe będą powstawać głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Oznacza to, że nie będą to miejsca, które obecnie wykorzystywane są przez służbę zdrowia. Część z nich zostanie uruchomiona w obiektach, które kiedyś pełniły funkcję szpitali lub przechodzą remonty.

Za realizację zadań związanych z tworzeniem szpitali tymczasowych odpowiedzialni są wojewodowie we współpracy ze szpitalami patronackimi. W zakresie dostaw sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej współpracują z Agencją Rezerw Materiałowych. Poprowadzą też akcję naboru lekarzy i personelu medycznego do pracy w szpitalach tymczasowych. W zależności od potrzeb, pracę tych szpitali wesprze też 300 ratowników medycznych z Państwowej Straży Pożarnej.

W budowę szpitali tymczasowych zostały włączone spółki skarbu państwa: PKN Orlen SA w Warszawie, KGHM Polska Miedź we Wrocławiu, Węglokoks w Katowicach oraz Tauron Polska Energia i PKO w Krakowie.

Poniżej lista szpitali tymczasowych, które powstaną we wszystkich miastach wojewódzkich w kraju:

 • województwo dolnośląskie: Terminal Hotel Centrum Konferencyjne, przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu,
 • województwo kujawsko-pomorskie: 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SP ZOZ przy ul. Wojska Polskiego 5 w Ciechocinku,
 • województwo lubelskie: Targi Lublin S.A., przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie,
 • województwo lubuskie: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, przy ul. Zyty 26 w Zielonej Górze,
 • województwo łódzkie: EXPO-ŁÓDŹ Spółka z o.o., przy al. Politechniki 4 w Łodzi,
 • województwo małopolskie: Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Mikołaja Kopernika 50 oraz EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie,
 • województwo mazowieckie: Warszawskie Centrum EXPO XXI, przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 oraz PGE Stadion Narodowy, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie,
 • województwo opolskie: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, przy ul. Wrocławskiej 158 w Opolu,
 • województwo podkarpackie: SP ZOZ MSWiA, przy ul. ul. Krakowskiej 16  w Rzeszowie,
 • województwo podlaskie: Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Michała Wołodyjowskiego 1 oraz budynek E1 Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, przy  ul. Żurawia 14 w Białymstoku,
 • województwo pomorskie: Sanatorium MSWiA, przy ul. Bitwy pod Płowcami 63-65 w Sopocie,
 • województwo śląskie: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1 w Katowicach,
 • województwo świętokrzyskie: Targi Kielce SA, przy ul. Zakładowej 1 w Kielcach,\
 • województwo warmińsko-mazurskie: Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Mickiewicza 25 w Nidzicy oraz Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12 w Szczytnie,
 • województwo wielkopolskie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu,
 • województwo zachodniopomorskie: NETTO ARENA, przy ul. Władysława Szafera 3/5/7 oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2, przy al. Powstańców Wielkopolskich 72 w Szczecinie.

Rusza szpital tymczasowy na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie Rusza szpital tymczasowy na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie Rusza szpital tymczasowy na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie Rusza szpital tymczasowy na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie

Źródło: KPRM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować