Sądeccy policjanci po raz kolejny wykorzystali w służbie drona

25 kwietnia br. w Nowym Sączu, w ramach cyklicznych działań kontrolnych, policjanci ruchu drogowego zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów. Funkcjonariusze po raz kolejny wykorzystali w służbie drona małopolskiej Policji, co pozwoliło im dostrzec więcej.

Sądeccy policjanci po raz kolejny wykorzystali w służbie drona

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, przy wsparciu krakowskich policjantów, prowadzili akcję mającą na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz eliminowanie nieprawidłowych zachowań na drodze. Policyjnym nadzorem objęto przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerów na ruchliwych ulicach Nowego Sącza, takich jak ul. Królowej Jadwigi oraz al. Józefa Piłsudskiego.

W trakcie tych cyklicznych działań funkcjonariusze ponownie wykorzystali policyjny bezzałogowy statek powietrzny. Kamera drona monitorowała, czy kierowcy nie wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, nie omijają pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Dodatkowo sprawdzano, czy piesi nie wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem lub nie przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym miejscem. Gdy operatorzy drona zaobserwowali wykroczenie, natychmiast przekazywali informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmował interwencję wobec sprawcy.

W trakcie prowadzonych działań mundurowi ujawnili łącznie 7 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec przechodniów – wszystkie dotyczyły wyprzedzania w rejonie przejść dla pieszych. Przypominamy, że za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz aż 15 punktów karnych.

Należy pamiętać, że w okolicy przejść dla pieszych kierujący muszą zachowywać szczególną ostrożność i koncentrację, by nie doprowadzić do potrącenia. Rozwagę muszą zachowywać także sami piesi – choć przepisy dają im sporo praw w kwestii pierwszeństwa, nie są zwolnieni z przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przed przejściem na drugą stronę jezdni każdorazowo muszą upewnić się, czy mogą to zrobić w sposób bezpieczny.

Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować