Sądecczyzna: Trzy wypadki z udziałem motocyklistów w majowy weekend

W czasie policyjnych działań „Majowy weekend 2024” na terenie Sądecczyzny doszło do 9 zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów, w tym trzech wypadków. Sądeccy policjanci teraz wyjaśniają ich przyczyny i apelują do użytkowników dróg o rozwagę i dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń.

Sądecczyzna: Trzy wypadki z udziałem motocyklistów w majowy weekend

Pierwszy wypadek miał miejsce 30 kwietnia na ulicy Długoszowskiego w Nowym Sączu, gdzie kierujący motocyklem trójkołowym marki Peugeot wjechał na krawężnik, doprowadzając do wywrócenia pojazdu. Kolejny wypadek zgłoszono 2 maja w miejscowości Jazowsko, gdzie na drodze wojewódzkiej zderzyły się samochód osobowy marki Toyota i motocykl marki Triumph. 3 maja na drodze powiatowej w Kamionce Wielkiej doszło do kolizji między osobowym Volkswagenem a motocyklem marki Yamaha. W każdym z tych przypadków motocykliści doznali obrażeń i zostali przetransportowani do szpitala.

Policjanci teraz wyjaśniają, jak doszło do tych wypadków, a także apelują do użytkowników dróg o rozwagę i dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń. Dodatkowo, 5 maja funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzili działania pod hasłem „Bezpieczny motocyklista”, w czasie których skontrolowali 41 kierujących motocyklami i motorowerami, ujawniając 3 wykroczenia. W sezonie takie działania będą prowadzone cyklicznie, zwłaszcza w weekendy, kiedy natężenie ruchu motocyklowego na drogach jest największe.

***

Motocykliści powinni zawsze dążyć do zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa na drodze. Oto kilka kluczowych zasad, które warto przestrzegać:

  1. Wybór odpowiedniego motocykla: Wybierz jednoślad, który jest dostosowany do Twoich umiejętności i doświadczenia. Unikaj motocykli o zbyt dużej mocy, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą.
  2. Odpowiedni strój ochronny: Załóż kask, strój zabezpieczający przed skutkami upadków, rękawice i buty. Odpowiedni strój może znacząco zmniejszyć ryzyko obrażeń w przypadku wypadku.
  3. Dostosowanie stylu jazdy: Zawsze dostosowuj swoją jazdę do warunków panujących na drodze. Uważaj na nawierzchnię, obserwuj, czy nie ma ubytków, oleju czy piasku na jezdni.
  4. Bezpieczna odległość od innych pojazdów: Pamiętaj, że droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu. Zachowaj bezpieczny odstęp od innych pojazdów, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni.
  5. Sygnalizowanie manewrów: Zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizuj swoje zamiary, takie jak zmiana pasa ruchu czy skręt. To pozwoli innym kierowcom na odpowiednią reakcję.
  6. Uważność i obserwacja: Kierowcy samochodów często źle oceniają prędkość motocyklisty. Bądź uważny i obserwuj drogę, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
  7. Regularne przerwy: Podczas długich podróży zadbaj o regenerację sił. Robienie regularnych przerw pozwoli Ci zachować koncentrację i bezpieczeństwo na drodze.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Działaj odpowiedzialnie i ciesz się jazdą na jednośladzie!

Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować