Sądecczyzna: zaczęła się policyjna akcja "Bezpieczne Wakacje 2023"

Zaczęła się policyjna akcja pn. „Bezpieczne wakacje 2023”, która ma na celu zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, podróżnym i turystom wypoczywającym na Sądecczyźnie podczas tegorocznych wakacji. W ramach akcji funkcjonariusze będą prowadzić różne działania kontrolne, profilaktyczne i edukacyjne.

Sądecczyzna: zaczęła się policyjna akcja "Bezpieczne Wakacje 2023"

Okres wakacji to czas wyjazdów i zwiększonego ruchu drogowego. Aby zmniejszyć liczbę i skutki zdarzeń drogowych oraz zapewnić płynność ruchu, policjanci sądeckiej drogówki będą wzmacniać działania na rzecz bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego w naszym regionie. Funkcjonariusze będą nie tylko ułatwiać ruch pojazdów poprzez kontrolę sytuacji na drogach i usuwanie utrudnień. Policjanci będą również stanowczo reagować na kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, np. przekraczają prędkość, nieprawidłowo wyprzedzają, nie zapinają pasów bezpieczeństwa, nie ustępują pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych lub są pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Taka zdecydowana reakcja jest potrzebna, ponieważ to główne przyczyny kolizji i wypadków drogowych, jak pokazują policyjne analizy. Jednak liczby, tabele czy porównania nie zawsze oddają skalę tragedii na polskich drogach. Dlatego też, tak jak w latach poprzednich, każdego dnia przez całe wakacje Policja będzie prezentować mapę „Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 2023” z aktualną liczbą i lokalizacją wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby i od początku wakacji. Wizualizacja, którą będzie można również znaleźć na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, ma na celu uświadomić zagrożenia na drogach.


Link do mapy tutaj.


Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wakacji to priorytet Policji. Dlatego ważne są kontrole autobusów, które zabierają je na letni wypoczynek. Informujemy, że w Nowym Sączu, jak co roku przy Bulwarze Narwiku, jest punkt kontroli autokarów. Policjanci drogówki sprawdzą tam stan techniczny i wyposażenie pojazdu, uprawnienia i trzeźwość kierującego. Aby skorzystać z takiej kontroli, należy zgłosić się do policjantów co najmniej 48 godzin przed planowanym wyjazdem. Zgłoszenia przyjmuje sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu pod numerem telefonu 47 833 42 61 (pon.-pt. 7:30-15:30). Zgłoszenie kontroli powinno zawierać:

  • dokładną datę i godzinę planowanego wyjazdu (autokar powinien być na miejscu kontroli co najmniej 30 minut wcześniej),
  • nazwę przewoźnika i numer rejestracyjny autokaru,
  • dane osoby zgłaszającej i numer telefonu kontaktowego.


Można również skorzystać z platformy E-usługi tutaj.


Przypominamy, że na stronie BezpiecznyAutobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu, takie jak: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC. W ramach cyklicznej akcji „Bezpieczne wakacje 2023” policjanci sądeckiej komendy będą prowadzić wzmożone działania na obszarze miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, nie tylko aby ograniczyć zdarzenia kryminalne i drogowe, ale również aby prowadzić profilaktykę. Chcą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom wypoczywającym w naszym regionie, zwłaszcza dzieciom i młodzieży.


Wakacje to czas większego zagrożenia dla najmłodszych, ponieważ spędzają wolny czas inaczej niż zwykle, a nie zawsze kończy się to dobrze. Latem rośnie liczba wypadków drogowych, utonięć, nieszczęśliwych zdarzeń związanych z pracami gospodarskimi z udziałem dzieci i młodzieży. Powodem tych wypadków jest często brawura, lekkomyślność, ale też brak opieki dorosłych. Okres wakacyjny sprzyja też eksperymentowaniu z używkami. Wiele młodych ludzi pierwszy raz sięga po alkohol, papierosy czy narkotyki właśnie podczas wakacji, czując się swobodnie z dala od rodziców i pod wpływem grupy rówieśniczej.


Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych, sądeccy policjanci będą prowadzili działania profilaktyczno-edukacyjne podczas letnich pikników i festynów, a także zorganizują tzw. dni otwarte komendy. Mali goście będą mogli zapoznać się z pracą sądeckich stróżów prawa, zobaczyć strzelnicę, serce komendy czyli stanowisko kierowania oraz odbić swoje linie papilarne na specjalnych dyplomach. Będą mogli też zobaczyć sprzęt policjantów Wydziału Prewencji, Wydziału Kryminalnego i Wydziału Ruchu Drogowego oraz wziąć udział w konkursach z zakresu bezpieczeństwa.


Podczas takich spotkań policjanci będą też uczyć dzieci zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, przebywania nad wodą i spędzania wolnego czasu. Jak co roku, o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jeziorem Rożnowskim zadbają policjanci z Krakowa i Nowego Sącza w ramach Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie. Ich głównym zadaniem będzie zapewnienie porządku publicznego i bezpieczeństwa osobom korzystającym z letniego wypoczynku.


Pamiętajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii stoi ból i cierpienie bliskich tych osób. Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, a w razie zagrożenia niezwłocznie wezwijmy pomoc. W okresie letnim policjanci będą też prowadzić działania w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą i na terenach przywodnych.


WAŻNE TELEFONY:

112 – jednolity numer alarmowy

723 694 982 – numer alarmowy do Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: (codziennie w godzinach 8-20)

691 609 999 – numer alarmowy Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu

985 – numer alarmowy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży potrzebującej wsparcia, opieki i ochrony

+48/22 278 77 77 lub +48/608 599 999 - Telefon Bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować