Sądecka Policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem uczestników ruchu w Sylwestra i Nowy Rok

Podobnie jak w okresie Świąt Bożego Narodzenia również w Sylwestra i Nowy Rok sądecka Policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem uczestników ruchu, dokładając starań, aby wszyscy którzy wyruszą na spotkania i zabawy sylwestrowe dotarli bezpiecznie do celu i równie bezpiecznie powrócili do swoich domów.

Sądecka Policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem uczestników ruchu w Sylwestra i Nowy Rok

Zabawy i spotkania Sylwestrowe będą okazją do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujemy się na picie alkoholu powinniśmy wówczas pamiętać, że bezwzględnie należy zrezygnować z prowadzenia pojazdu.


Pamiętaj:

  • Nigdy nie wybieraj się samochodem jako kierowca na imprezę, na której będziesz chciał napić się alkoholu.
  • Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol, zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości.
  • Nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do obowiązkowego picia toastów.
  • Jeśli jesteś pasażerem nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol. Powstrzymaj go, żeby nie prowadził pojazdu.
  • Będąc pieszym stosuj zasadę szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Pamiętaj o elementach odblaskowych.


Kilka sekund, które mogą zmienić życie

Na drodze nie jesteśmy sami. Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego musimy być odpowiedzialni. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie osoba, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego.


W 2020 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 540 wypadkach drogowych (10,8% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 327 osób (13,1% ogółu zabitych), a 2 723 osoby odniosły obrażenia (10,3% ogółu rannych). Najliczniejszą grupę nietrzeźwych sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami (w odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowali 7,9% z nich). Z ich winy doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1 847 osób (dane pochodzą z rocznego raportu Policji – Wypadki drogowe w Polsce 2020).


Od początku 2021 roku sądeccy policjanci skontrolowali trzeźwość blisko 26 tys. kierowców oraz zatrzymali 515 nietrzeźwych kierujących. Nie wszyscy zatrzymani byli jednak świadomi, że siedli za kierownicą w stanie, w którym nie powinni tego robić. Część kierowców gubi to, że oceniają swoją trzeźwość na podstawie dobrego samopoczucia, czy też badania na podręcznym, nieatestowanym alkomacie, który nie zawsze pokazuje właściwy wynik. Zatem jeżeli chcemy być pewni, że siadamy za kierownicą trzeźwi, możemy skorzystać z bezpłatnego badania profesjonalnym samoobsługowym alkomatem w sądeckiej komendzie. Urządzenie znajduje się w holu budynku przy ulicy Artura Grottgera 50 w Nowym Sączu. Dzięki temu prostemu badaniu każdy może przyjść w dowolnej chwili i sprawdzić swój stan trzeźwości, by upewnić się, czy może prowadzić samochód.


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować