Pogoda Nowy Sącz

12

Dzisiaj jest: 12. 08. 2022 Dni od początku roku: 223 Dni do końca roku: 141
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Ścieżki pieszo-rowerowe nad Klimkówką uroczyście otwarte

Ścieżki pieszo-rowerowe nad Klimkówką uroczyście otwarte

W środę 14 lipca uroczyście oddano do użytku ścieżki pieszo-rowerowe nad Klimkówką.

Uroczystość rozpoczęła się w Urzędzie Gminy w Ropie. Gości powitał Wójt Gminy Ropa Karol Górski oraz Starosta Gorlicki Maria Gubała. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Radne Województwa Małopolskiego: Marta Mordarska i Jadwiga Wójtowicz, która przekazała gratulacje zakończenia inwestycji od marszałka województwa, Wicestarosta Stanisław Kaszyk, członkowie Zarządu Powiatu Gorlickiego: Jerzy Nalepka i Michał Diduch, Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Witold Kochan wraz z Wiceprzewodniczącym Janem Morańdą, wójt Gminy Uście Gorlickie Zbigniew Ludwin oraz przedstawiciele: rzeszowskiego oddziału Wód Polskich, Nadleśnictwa, radni i wykonawcy inwestycji.


Zebrani z uwagą wysłuchali prezentacji Damiana Markowicza dyrektora Wydziału Rozwoju i Inwestycji, przybliżającej historię oddawanego projektu pn. Budowa ścieżki pieszo - rowerowej wraz z infrastrukturą turystyczną wokół jeziora w Klimkówce w Powiecie Gorlickim.


Następnie wszyscy udali się nad zalew w Klimkówce by zobaczyć zakończoną inwestycję i dokonać uroczystego przecięcia wstęgi. Po poświęceniu obiektu głos zabrali zaproszeni goście, gratulując sprawnego wykonania inwestycji.


Powstanie ścieżki i towarzyszącej jej infrastruktury to nowa, znacząca oferta rekreacyjna powiatu gorlickiego. Klimkówka z dniem dzisiejszym stała się atrakcyjnym produktem turystycznym i może śmiało konkurować z największymi zbiornikami wodnymi Małopolski – podkreśla Starosta Gorlicki Maria Gubała. Ta inwestycja powstała dzięki zgodnej współpracy samorządów, to dowód, że synergia w działaniach jest jak najbardziej pożądana. Przed nami jeszcze sporo pracy, gdyż naszym marzeniem jest poprowadzenie ścieżek wokół całego zbiornika. Mamy nadzieję, że sprostamy i temu wyzwaniu – dodaje na zakończenie.


By móc słowo wprowadzić w czyn, konieczne było przygotowanie dokumentacji dla projektu zagospodarowania otoczenia zbiornika, przez partnerów inwestycji czyli: Powiatu Gorlickiego oraz Gmin: Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. Wartość 1 212 177,00 zł, dofinansowanie 840 000,00 zł, realizacja 2015 r.


W lutym 2017 r. Powiat Gorlicki złożył został wniosek na budowę ścieżek rekreacyjnych, umowę o dofinansowanie podpisano 16 sierpnia 2018 r., umowę z wykonawcą zawarto 15 maja 2020 r., a zakończyła się ona 14 maja br. Wartość 3 687 312,69 zł, dofinansowanie z UE 75%.


W efekcie powstał szlak rowerowy o długości prawie 4,4 km, 3 kładki, 18 przepustów, bariery ochronne o długości ponad 2,5 km oraz mała infrastruktura turystyczna w skład której wchodzą wiaty odpoczynkowe, stoły, ławki, stojaki na rowery.


Zagospodarowanie zbiornika Klimkówka – to zadanie realizowane przez Gminę Ropa – podzielone zostało na dwa etapy, które realizowane były w latach 2018-2021. W I etapie powstało na kamiennym fundamencie 3-stopniowe nabrzeże o długości 145 mb. Wartość inwestycji to ok. 1,9 mln zł, dofinansowanie ok. 1,42 mln zł ze środków UE, środki własne gminy ok. 477 tys. zł. W II etapie wykonana została asfaltowa ścieżka rowerowa o długości 350 mb, 4 łączniki między nabrzeżem a ścieżką w formie chodnika, 15 plaż kompaktowych, 4 pływające pomosty, pomost cumowniczy, miejsce do wodowania łodzi z drogą dojazdową i chodnikiem, zaaranżowano piaszczyste plaże, zagospodarowano zieleń, wykonano natryski zewnętrzne (wraz z instalacją wodociągową i kanalizacyjną), oświetlenie, powstała drewniana wiata z grillem i zapleczem sanitarnym. Wartość inwestycji ponad 1,46 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków UE ok. 987 tys. zł, środki własne Gminy i Budżetu Państwa ok. 473 tys. zł (BP 110 tys., zł.)


„Projekt realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego 2014 – 2020”.


Źródło: Powiat Gorlicki

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować