Spotkanie ekspertów w Stężnicy. Dziedzictwo I Wojny Światowej na Pograniczu Polsko-Słowackim

W dniach 7-8 marca 2025 roku Stężnica w Gminie Baligród stała się centrum spotkań dla ekspertów, samorządowców i pasjonatów historii z Polski i Słowacji. Wszystko to w ramach projektu GOV4PeaCE, który koncentruje się na dziedzictwie I wojny światowej i jego potencjale dla rozwoju regionu. Uczestnicy mieli okazję brać udział w warsztatach poświęconych wojennym pamiątkom, których celem było ukazanie nie tylko ich historycznej wartości, ale również możliwości, jakie niosą dla turystyki i lokalnej gospodarki.

Spotkanie ekspertów w Stężnicy. Dziedzictwo I Wojny Światowej na Pograniczu Polsko-Słowackim

W szczególności dyskutowano nad tworzeniem produktu turystycznego, który mogłyby przyciągnąć turystów zainteresowanych I wojną światową i jej pozostałościami. Wśród prelegentów pojawiła się Natalia Pacana-Roman, przedstawiająca koncepcję Europejskiego Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach, które jest jednym z głównych elementów projektu GOV4PeaCE. Muzeum ma na celu połączenie historii z nowoczesną prezentacją, co może przyczynić się do ożywienia turystyki w regionie.

Dr Kamil Ruszała z Uniwersytetu Jagiellońskiego poruszył temat wykorzystania dziedzictwa wojennego w południowo-wschodniej Polsce, wskazując na wyzwania oraz inspiracje wynikające z projektów związanych z tzw. Walk of Peace. Uczestnicy spotkania mieli także okazję zapoznać się z doświadczeniami międzynarodowych ekspertów, którzy współpracują w ramach projektu.

Główne organizacje stojące za wydarzeniem to Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska oraz Gmina Baligród. Projekt GOV4PeaCE, współfinansowany przez program Interreg Central Europe, ma na celu opracowanie skutecznych metod zarządzania dziedzictwem I wojny światowej, co ma przyczynić się do wzmocnienia więzi między Polską a Słowacją oraz do dalszego rozwoju regionu.

Źródło: Fot. UM Gorlice

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować