Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 05. 2022 Do końca roku: 228 dni
Jakość Powietrza:

Strażacy ochotnicy z OSP Tęgoborze będa mieli nowy samochód ratowniczo-gaśniczy

Strażacy ochotnicy z OSP Tęgoborze będa mieli nowy samochód ratowniczo-gaśniczy

W środę (20.04.2022 r.) w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 PSP w Krakowie odbył się uroczysty apel z okazji wręczenia promes na zakup samochodów dla małopolskich jednostek OSP.

Wśród jednostek, które otrzymały promesę znalazła się Ochotnicza Straż Pożarna w Tęgoborzy, która dostała dofinansowanie na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.


Wójt Gminy Andrzej Romanek oraz Prezes OSP Tęgoborze Grzegorz Wadowski odebrali promesę z rąk Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity oraz Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotra Filipka, w towarzystwie posłów i senatorów. Promesa opiewa na kwotę 420.000,00 zł. Jest to duże wsparcie, ale środki te są niewystarczające na zakup nowego samochodu dla OSP Tęgoborze. Dlatego też, oprócz środków z przyznanej promesy samochód musi być finansowany z innych źródeł, w tym głównie z budżetu gminy.


Zakup samochodu będzie finansowany z:

  • środków z przyznanej promesy (Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżet Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji/dotacji budżetowej ze środków KSRG) - 420.000,00 zł,
  • budżetu gminy - 420.000,00 zł,
  • wkładu własnego jednostki OSP Tęgoborze - 100.000,00 zł,
  • środków sołeckich.


W tej chwili strażacy ochotnicy z Tęgoborzy dysponują 28 letnim samochodem marki Mercedes.


To kolejny duży sukces dla naszej gminy. Zakup nowego samochodu na pewno podniesie sprawność operacyjną jednostki OSP Tęgoborze i będzie dobrze służył mieszkańcom. Nasi strażacy ochotnicy z gminnych jednostek OSP są pierwsi na miejscu zdarzenia, niosą pomoc poszkodowanym w wypadkach czy pożarach, w myśl pięknego przesłania „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Warto przypomnieć, że w 2019 r. został zakupiony nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Łososina Dolna oraz używany ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Tabaszowa. Położenie OSP Tęgoborze przy ruchliwej drodze nr 75, na której dochodzi do wielu wypadków oraz turystyczny teren wokół Jeziora Rożnowskiego, wymaga szybkiej i sprawnej pomocy Druhen i Druhów, a w takich działaniach nowoczesny sprzęt jest kluczowy – mówi Andrzej Romanek wójt gminy.


Wiem, że ten pojazd, był bardzo oczekiwany. Dziękuję tym wszystkim, którzy wsparli moje starania w pozyskaniu środków na zakup samochodu dla OSP Tęgoborze - dodaje wójt.


To najważniejszy moment w staraniach o pozyskanie nowego samochodu. Strażacy ochotnicy od wielu lat gromadzili środki na ten cel, marząc o nowym samochodzie” – mówi Grzegorz Wadowski prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Tęgoborze. -„Marzenia o zakupie nowego samochodu bojowego stają się rzeczywistością. Wreszcie udało się pozyskać dofinansowanie. Już wkrótce w naszej remizie wysłużony pojazd zostanie zastąpiony nowym, średnim samochodem ratowniczo – gaśniczym. Jest to wielka radość dla nas strażaków, ale także dla całej gminy, gdyż nowy pojazd usprawni działania i będzie służył wiele lat wszystkim mieszkańcom. Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do pozyskania tego dofinansowania, przede wszystkim władzom gminy, za bardzo duże zaangażowanie oraz wsparcie finansowe środkami budżetu gminy. Serdecznie dziękuję także wszystkim darczyńcom oraz sponsorom, bez których zgromadzenie wkładu własnego naszej jednostki nie byłoby możliwe - podkreśla prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Tęgoborze.


Źródło: Gm. Łososina Dolna, fot. M. Książkiewicz

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować