Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Szlakiem kultury ludzi gór – odkrywaj Małopolskę naturalnie

Szlakiem kultury ludzi gór – odkrywaj Małopolskę naturalnie

Małopolska jest regionem niezwykle bogatym w turystyczne atrakcje i miejsca warte odwiedzenia – to prawda znana nie od dziś.

Jednak tym co szczególnie przyciąga turystów są góry: Tatry, Gorce, Beskidy, o każdej porze roku kuszą cudownymi widokami i niezliczonymi możliwościami aktywnego spędzenia czasu. Wiosenne i letnie wojaże to doskonała okazja, by ruszyć w góry i spojrzeć na te tereny z nieco innej perspektywy. Inspirujące mogą być nie tylko malownicze panoramy i satysfakcja ze zdobycia kolejnego szczytu, ale także bliskie spotkanie z miejscową kulturą, sztuką i lokalnymi tradycjami.


Górskie krajobrazy kojarzą się wszystkim z widokiem pasących się na halach owiec, pasterzy pilnujących stada, bacówek, nad którymi unoszą się smużki dymu z palonych we wnętrzu ognisk oraz aromatem wędzonych, regionalnych serów. Ale czy wiecie skąd tak naprawdę wzięły się te tradycje, w jaki sposób kultura pasterska zakorzeniła się w Karpatach? Wiążą się z tym niezwykle pasjonujące historie, które poznacie ruszając Szlakiem Kultury Wołoskiej.


Ze względu na ogromna liczbę i różnorodność atrakcji turystycznych w Małopolsce do podróży po regionie warto odnaleźć własny klucz. Jednym z takich niezawodnych sposobów jest wyznaczenie motywu przewodniego swojej podróży, wyboru tematu, który pomoże nam w łączeniu ze sobą kolejnych punktów na mapie w trakcie planowania, a potem na trasie w czasie podróży – mówi Iwona Gibas z zarządu województwa.


Szlak Kultury Wołoskiej to szlak turystyki kulturowej prezentujący przekrojowo dziedzictwo kulturowe i spuściznę Wołochów - ludu pasterskiego, który na ziemiach polskich pojawił się ok. XV wieku i wpisał w krajobraz górski. Wołosi zamieszkiwali nie tylko treny Polski. Nadali oni charakteru terenom położonym na całym łuku Karpat co sprawia, że trakt ma przebieg międzynarodowy. Podróżując śladami pradawnych pasterzy możemy wybierać spośród 15 szlaków, głównie pieszych, ale też dwóch rowerowych i jednego samochodowego, prowadzącego przez miejsca związane z działalnością Wołochów.


Trasy są zróżnicowane pod względem długości oraz charakteryzują się różnym stopniem trudności. Możemy zatem dobierać szlaki na miarę swoich możliwości kondycyjnych. Na Małopolskim odcinku Szlaku Kultury Wołoskiej zostały stworzone specjalne miejsca odpoczynku oraz infrastruktura informacyjno - edukacyjna. W miejscowościach Ludźmierz, Sękowa, Małastów, Jaworki, Rytro i Piwniczna-Zdrój można odpocząć w podróży w specjalnie przygotowanych altanach turystycznych, nawiązujących stylem do regionalnych wzorców architektonicznych. Altany wyposażono w ławy, stojak na rowery, kosze oraz pulpity z informacją o dziedzictwie tej niezwykłej kultury.


Wszystkie trasy składające się na Szlak Kultury Wołoskiej poprowadzone są w niezwykle malowniczym górskim terenie i przypominają o obecności oraz działalności Wołochów. Zróżnicowanie ścieżek pod kątem tematycznym pomaga odkryć tajemnice dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, a zjawiskowy krajobraz hal, łąk i pagórków zachwyca bez względu na porę roku.


Wędrówka Szlakiem Kultury Wołoskiej jest świetną alternatywą dla turystyki górskiej, rodzinnej i indywidualnej oraz idealną okazją do zapoznania się z historią i tradycjami regionu. Na szlakach można napotkać też liczne bacówki, gdzie z wielką pieczołowitością i zaangażowaniem wytwarza się od pokoleń tradycyjne sery. Nigdzie nie smakują one lepiej – sprawdźcie sami!


W ramach tegorocznej turystycznej kampanii informacyjnej pod hasłem Małopolska – naturalnie! będziemy starali się systematycznie przypominać i zachęcać do podróżowania śladem szlaków tematycznych wytyczonych w Małopolsce. Zapewniam, że takie podróże „z kluczem” będą pasjonującą przygodą i okazją do tego by dowiedzieć się o Małopolsce o wiele więcej. Na początek zachęcamy do tego by wyruszyć śladem Wołochów, ludu pasterskiego, który w znacznym zakresie ukształtował tradycje i tożsamość ludzi gór - dodaje Iwona Gibas z zarządu województwa.


Przemierzając szlak latem mamy dużą szansę na to, że napotkamy na swojej drodze liczne wydarzenia kulturalne i folklorystyczne, które nawiązują do kultury wołoskiej. Najpopularniejszym jest zdecydowanie redyk, który swoją fotogenicznością przyciąga tłumy ciekawskich. Biegnące ulicami stada owiec wyglądają bajecznie.


Wyprawa Szlakiem Kultury Wołoskiej jest więc wyjątkową pożywką dla ciała i ducha, którą polecamy zarówno wprawnym piechurom, jak i seniorom i rodzinom z dziećmi, bo każdy może znaleźć tu coś dla siebie.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować