Pogoda Nowy Sącz

11

Dzisiaj jest: 11. 08. 2022 Dni od początku roku: 222 Dni do końca roku: 142
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Tragiczny wypadek w Witowicach Górnych w relacji strażaków. W czołowym zderzeniu autobusu i osobówki zginęły dwie osoby

Tragiczny wypadek w Witowicach Górnych w relacji strażaków. W czołowym zderzeniu autobusu i osobówki zginęły dwie osoby

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło wczoraj (26 sierpnia) około godziny 15 na DK75 w Witowicach Górnych. Czołowo zderzył się tam autobus relacji Kraków - Nowy Sącz i pojazd osobowy marki Toyota Corolla.

Tak relacjonują przebieg tej dramatycznej akcji ratunkowej druhowie z PSP Nowy Sącz.


Według kierowcy autobusu pojazdem podróżowało około 20-stu osób. Wszystkie opuściły pojazd o własnych siłach przed przybyciem pierwszego zastępu straży. Cztery osoby z autobusu odniosły lekkie obrażenia. Pozostali pasażerowie oddalili się z miejsca zdarzenia na bezpieczną odległość i żaden z nich nie zgłaszał dolegliwości bólowych. Toyotą podróżowało pięć osób (w tym troje dzieci: dwoje w wieku 9 i jedno w wieku 10 lat). Na przednich siedzeniach w zniszczonym samochodzie osobowym znajdowało się dwóch, nieprzytomnych mężczyzn w wieku 49 i 51 lat. Ratownicy będący na miejscu poinformowali, że osoby te nie żyją. Podróżujące Toyotą dzieci znajdowały się poza pojazdem, dwoje z nich było przytomnych a jedno było nieprzytomne. W chwili przybycia na miejsce pierwszego zastępu straży na miejscu znajdowała się karetka Pogotowia ratunkowego, którego ratownicy po przeprowadzonym rozpoznaniu udzielali pomocy najbardziej poszkodowanemu dziecku. Przybyłe kolejne karetki Pogotowia ratunkowego zajęły się pozostałymi poszkodowanymi. Ze względu na usytuowanie pojazdów biorących udział w zdarzeniu ruch na drodze krajowej był całkowicie zablokowany. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym wspólnie z ratownikami pogotowia. Przyjęto i zabezpieczono lądowanie dwóch śmigłowców LPR w wyznaczonym miejscu. Udzielono pomocy w transporcie poszkodowanych dzieci do karetek i śmigłowców. Wyciągnięto uszkodzony akumulator z autobusu oraz przemieszczono go w bezpieczne miejsce. Kierowano pojazdy na wyznaczone przez funkcjonariuszy Policji objazdy. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych wykonano dostęp przy użyciu narzędzi hydraulicznych do ciał denatów. Udzielono pomocy pracownikom zakładu pogrzebowego w przemieszczeniu ciał z Toyoty na zewnątrz pojazdu i umieszczeniu ich w workach na zwłoki. Udzielono pomocy pracownikowi Pomocy Drogowej w załadowaniu Toyoty na lawetę. Usunięto z jezdni elementy powypadkowe oraz wykonano neutralizacje i sorpcje rozlanych płynów eksploatacyjnych. Dwójka dzieci została przetransportowana śmigłowcami do szpitala w Krakowie. Jedno dziecko oraz jedna osoba z autobusu zostały przetransportowane karetkami do szpitala.


Tragiczny wypadek zakończył się działaniami chemiczno-ekologicznymi, gdyż po przybyciu na miejsce zdarzenia holownika mającego zabrać uszkodzony autobus oraz w trakcie jego przemieszczania doszło do rozszczelnienia się zbiornika paliwa wewnątrz którego było około 700 litrów oleju napędowego. Po zauważeniu i zgłoszeniu tego faktu do stanowiska kierowania Komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu w celu jego likwidacji zadysponowano grupę chemiczno – ekologiczną z JRG nr 1 w Nowym Sączu. Przybyła grupa podjęły działania polegające na wypompowaniu za pomocą pompy beczkowej paliwa ze zbiornika do przygotowanych wcześniej zbiorników zastępczych. Usunięto z jezdni znajdujący się na niej olej napędowy. Doczyszczono drogę ze znajdujących się na niej płynów eksploatacyjnych oraz pozostałości powypadkowych. Strażacy działania zakończyli około godziny 22.43.


Fot. PSPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować