„Turystyczna Perła Powiatu Limanowskiego 2021” wybrana. Kto zwyciężył?
Znamy laureatów drugiej edycji plebiscytu na „Turystyczną Perłę Powiatu Limanowskiego 2021”, którego celem jest promowanie najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na terenie powiatu limanowskiego.
„Turystyczną Perłą Powiatu Limanowskiego 2021″ została Ścieżka Dydaktyczno – Przyrodnicza na górze Paproć. W czwartek 28 października br. Statuetkę i okolicznościowy list na ręce Wójta Gminy Tymbark Pawła Ptaszka wręczył Starosta Limanowski Mieczysław Uryga wraz z Zarządem Powiatu Limanowskiego.
Plebiscyt odbywał się w dwóch etapach. W pierwszym za pomocą formularza on-line każdy mógł zgłosić swoja propozycję kandydata do tytułu. Spośród nadesłanych zgłoszeń internauci w drodze głosowania internetowego wyłonili zwycięzcę.
Ścieżka Dydaktyczno – Przyrodnicza na górze Paproć, uzyskała 52,3% wszystkich oddanych głosów. Na drugim miejscu znalazł się Kasina Bike Park, a trzecie miejsce przypadło w udziale Chacie „na końcu” Świata w Słopnicach.
Do plebiscytu zgłoszone były również następujące obiekty:
- Pasieka u Jakubka, Łostówka
- Mogielica
- Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno – Rekreacyjny na Śnieżnicy
- Skiełek w gminie Łukowica
- Wieża widokowa pod Jaworzem
- Wystawa Przyrodnicza Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej
- Tężnia solankowa w Parku hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej
- Szlak Velo Limanowski
- Góra Szczebel z punktem widokowy na Kasinkę Małą
- Gospodarstwo agroturystyczne „Widokówka” Łososina Górna
- Dwór w Świdniku
- Baza Szkoleniowo – Wypoczynkowa Lubogoszcz
O Turystycznej Perle Powiatu Limanowskiego 2021: Ścieżka Dydaktyczno – Przyrodnicza na górze Paproć
Ścieżka Dydaktyczno – Przyrodnicza na górze Paproć (645 m. n.p.m.) im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK została oficjalnie otwarta 10 czerwca tego roku podczas Rajdu Górskiego „Szlakiem Papieskim” na trasie Tymbark – Góra Paproć -Tymbark.
Projekt turystyczno – edukacyjny powstały na terenie Gminy Tymbark to możliwość odbycia interesującej wycieczki oraz miłego spędzenia czasu wśród zieleni. Dziesięć tablic informacyjnych zamieszczonych na wyznaczonej, malowniczej trasie, zawiera informacje między innymi o drzewostanie, gatunkach lasotwórczych, ptakach i zwierzynie leśnej, grzybach oraz paprociach i mchach i charakterystykę tutejszego ekosystemu górskiego.
Na trasie roztacza się również panorama przedstawiająca szczyty górskie: Mogielicę, Łopień oraz Modyń. Na ścieżce nie brak również informacji o historii regionu, związanej m.in. z lokalnym ruchem partyzanckim czasów II Wojny Światowej.
Projekt powstał przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży, jednak każdy turysta znajdzie tu mnóstwo interesujących informacji pozwalających lepiej poznać urokliwy region i środowisko Paproci. To wyjątkowe połączenie aktywnego wypoczynku, ekologii i nauki. Ważnym celem ścieżki edukacyjnej jest zwiększenie świadomości ekologicznej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia jak również tworzenie więzi z regionem i jego przyrodą.
Źródło: Powiat Limanowski
Komentarze