Pogoda - Sądeckie.pl8

Dzisiaj jest: 08. 05. 2021
Do końca roku: 237 dni
Jakość Powietrza

Uczniowie szkół prowadzonych przez powiat nowosądecki mogą skorzystać z darmowych kursów

Uczniowie szkół prowadzonych przez powiat nowosądecki mogą skorzystać z darmowych kursów

Władze Powiatu Nowosądeckiego przystąpiły do projektu, dzięki któremu uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zrobić kurs prawa jazdy za darmo. Ale to nie wszystko. Młodzież może się zapisać również na bezpłatny kurs i uzyskać m.in. uprawnienia dietetyka oraz pilota wycieczek turystycznych. Zapisy na poszczególne kursy już ruszyły w szkołach prowadzonych przez Powiat Nowosądecki.

- Dzięki projektowi, uczniowie naszych szkół ponadpodstawowych zwiększą swoją atrakcyjność na rynku pracy - mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. –  Bezpłatnie zdobędą umiejętności, dzięki którym mogą podjąć pracę od razu po zakończeniu nauki w szkole. Daje im to lepszy start na rynku pracy. Co ważne - te kursy przeprowadzamy bezpłatnie dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Gdyby młodzież chciała w nich uczestniczyć poza szkołą, musiałaby sporo za nie zapłacić.  


Projekt skierowany jest do uczniów techników i szkół branżowych prowadzonych przez Powiat Nowosądecki. Są to: Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju, Zespół Szkół im. św. Kingi w Łącku, Powiatowy Zespół Szkół w Muszynie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej, Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.


Dotychczas podpisano umowy na prowadzenie kursów:

  • dietetyk – może z niego skorzystać 25 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie oraz 10 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju,
  • pilot wycieczek turystycznych z egzaminem ECDL – może z niego skorzystać pięciu uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju,
  • prawo jazdy kategorii B - dla uczniów z każdej szkoły prowadzonej przez Powiat Nowosądecki – w sumie 250 miejsc na kursie.


W następnej kolejności zostaną wyłonieni wykonawcy kursów:

  • barman (dla 80 osób),
  • barista (dla 60 osób),
  • carving (dla 50 osób).


W sumie, w ramach projektu, uczniowie będą mogli wziąć udział w kursach i szkoleniach zawodowych: barman, barista, kelner, kucharz, carving, florysta, autoCAD, prawo jazdy, operator wózka widłowego, spawacz, operator koparko-ładowarki, kurs księgowości, obsługa kasy fiskalnej, nauka jady konnej i wielu innych.


Dodatkowo, młodzież otrzyma pomoc w organizacji staży/praktyk zawodowych, pomoc stypendialną dla szczególnie uzdolnionych i doradztwo edukacyjno-zawodowe.


Całkowita wartość projektu: 8 284 024,10 zł, a wartość dofinansowania - 7 455 621, 69 zł. Kursy będą realizowane od 1 lutego 2020 do 30 czerwca 2023 r.


Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 10 Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.2 Rozwój kształcenia zawodowego, Poddziałanie 10.2.2 Kształcenie zawodowe uczniów - SPR.


Więcej o projekcie: https://nowosadecki.pl/pl/rozwijanie-oferty-szkol-prowadzacych-ksztalcenie-zawodowe-w-powi

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować