Uczniowie ZS w Marcinkowicach otrzymali mundury i sprzęt wojskowy

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski przekazał dzisiaj uczniom Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół w Marcinkowicach sprzęt i umundurowanie zakupione dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Uczniowie ZS w Marcinkowicach otrzymali mundury i sprzęt wojskowy

MON sprawuje nadzór nad wszystkimi uczniami OPW w ZS w Marcinkowicach. Obecnie w szkole są dwie klasy I tego typu i jedna klasa II zrekrutowana w roku szkolnym 2022/2023.


Jestem dumny, że tak wielu młodych ludzi chce uczęszczać do klas mundurowych w naszej powiatowej szkole – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – W ubiegłym roku zabiegałem, aby właśnie tutaj powstały klasy pod patronatem ministra obrony narodowej. Dzisiaj przekazuję uczniom sprzęt, który posłuży do nauki i szkolenia. To ponad 30 elementów – zarówno umundurowania, jak i repliki broni. Po zakończeniu nauki, nasza młodzież jest świetnie przygotowana do podjęcia studiów wojskowych, wstąpienia do armii czy zostania żołnierzem rezerw osobowych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej.


W związku z umową zawartą pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej, a Powiatem Nowosądeckim –Oddział Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach (dwie I klasy) został objęty dofinansowaniem w ramach dotacji celowej. Otrzymana dotacja udzielona została na realizację zadania polegającego na wyposażeniu uczniów OPW w indywidualne zestawy jednolitego ubioru oraz wyposażenie specjalistyczne służące do realizacji programu szkolenia. Całkowity koszt realizacji umowy wynosi 154 600 zł. Wysokość przyznanej dotacji (80%) to 123 680 zł, a wkład własny - 30 920 zł.


W skład indywidualnego pakietu wyposażenia każdy z 48 uczniów dwóch klas I OPW otrzymał: bluzę i spodnie ubioru mundurowego, koszulkę T-shirt, beret, zestaw oznak regulaminowych do ubioru, bluzę ocieplaną typu polar, plecak taktyczny, rękawiczki i czapkę zimową oraz: kamizelki taktyczne, atrapy karabinków z pasem, hełmy, busole, okulary ochronne, broń pneumatyczną z akcesoriami, repliki pistoletu ASG, kabury do repliki pistoletu ASG, maski ochronne do broni pneumatycznej, maski przeciwgazowe, łopatki piechoty, komplety do kwalifikowanej pierwszej pomocy, nosze medyczne, stazy taktyczne, radiotelefony PMR, przybory do walki wręcz, makiety broni szkoleniowej, repliki granatu ręcznego, kurtki ucznia, lornetki, latarki czołowe, noże typu wojskowego.


W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek, dyrektor ZS w Marcinkowicach Iwona Sikorska, która prowadziła spotkanie oraz ppłk Henryk Kiełbasa szef WCR W Nowym Sączu, ppłk Przemysław Juszczak z KOSG w Nowym Sączu, por. Paweł Łęczycki - przedstawiciel WCR w Nowym Sączu, st. chor. Dariusz Wandas - przedstawiciel Dowództwa 6 Batalionu Dowodzenia w Krakowie (jednostka patronacka OPW), kpt. Stanisław Badowski - nauczyciel przedmiotów wojskowych, żołnierz 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, ppor. Lucjan Kantor nauczyciel sztuk walki, st. sierżant Andrzej Leśniak, kapral Wiesław Kaleta, przedstawiciele 114 batalionu Lekkiej Piechoty W Limanowej, wychowawcy klas OPW.


Źródło: SPNS, fot. Maria Olszowska

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować