Pogoda - Sądeckie.pl18

Dzisiaj jest: 18. 04. 2021
Do końca roku: 257 dni
Jakość Powietrza

Uczniowie ZS w Marcinkowicach uczą się pierwszej pomocy. Mają do dyspozycji nowoczesny fantom

Uczniowie ZS w Marcinkowicach uczą się pierwszej pomocy. Mają do dyspozycji nowoczesny fantom

Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Marcinkowicach, oprócz wiedzy teoretycznej zdobywają też różne umiejętności i biorą udział w specjalistycznych szkoleniach. Jednym z nich jest udzielanie pierwszej pomocy podczas zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu. Szkoła właśnie wzbogaciła się o nowoczesny fantom AmbuMan, za pomocą którego uczniowie uczą się udzielać pierwszej pomocy.

Młodzież z klas pożarniczych, wojskowych i policyjnych doskonale wie, jakie czynności należy wykonać w razie wypadku, aby ocalić zdrowie i życie poszkodowanych - mówi Iwona Sikorska, dyrektor ZS w Marcinkowicach. - Umiejętność ta jest niezwykle ważna i może być przydatna w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy młodzież wybierze drogę zawodową związaną ze służbami mundurowymi.


Celem szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy jest przygotowanie uczniów do realizacji zaawansowanych i skoordynowanych działań ratowniczych od momentu wypadku (zdarzenia zagrożenia życia) do czasu przekazania osób poszkodowanych jednostkom pogotowia ratunkowego. Nad całością szkolenia czuwa mł. bryg. Arkadiusz Nosal z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu. Prowadzi on również zajęcia w klasach o profilu Pożarnictwo z ratownictwem medycznym, we współpracy z zawodowymi ratownikami medyczni PRM oraz ratownikami GOPR, WOPR i firmą Rmed.


AmbuMan jest doskonałym manekinem do intensywnych i efektywnych szkoleń w zakresie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych - dodaje dyrektor Iwona Sikorska. - W pełni zabudowany tors pozwala na naukę AED, w tym prawidłowego rozmieszczania elektrod do defibrylacji. AmbuMan umożliwia realistyczny trening uciskania klatki piersiowej połączony z dostarczaniem oddechów zastępczych. System higieny Ambu zapobiega zakażeniom krzyżowym i zapewnia realistyczny opór dróg oddechowych podczas wentylacji oraz wydech przez usta i nos. Odpowiednie wskaźniki monitorują też objętość wdmuchiwanego powietrza jak i głębokość ugięcia klatki piersiowej.


Ponadto, za pomocą ostrzegawczych symboli, informują o nieprawidłowym ułożeniu rąk podczas uciskania klatki piersiowej oraz wdmuchnięciu powietrza do żołądka.


Źródło: SPNS, fot. ZS Marcinkowice

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować