Pogoda - Sądeckie.pl

22

Dzisiaj jest: 22. 10. 2021 Do końca roku: 70 dni
Jakość Powietrza:

Uczniowie ZS w Marcinkowicach uczestniczyli w obozie szkoleniowym w Białogórze

Uczniowie ZS w Marcinkowicach uczestniczyli w obozie szkoleniowym w Białogórze

Uczniowie klas pożarniczych z Zespołu Szkół w Marcinkowicach uczestniczyli w 10-dniowym obozie szkoleniowym w Białogórze.

W programie obozu znalazły się zajęcia specjalistyczne organizowane na terenie Jednostki OSP Choczewo oraz Jeziora Choczewskiego. Były to m.in. rozwinięcia linii gaśniczych i operowanie prądami wodnymi, musztra, praktyka z zakresu używania aparatów ochrony dróg oddechowych, hydrauliki oraz pilarek i agregatów, ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego i chemicznego, zajęcia z gaszenia pożarów wewnętrznych, stosowania piany gaśniczej oraz inne działania z pożarnictwa i ratownictwa medycznego.


Był też czas na rekreację w postaci wycieczki do Gdańska, spływu kajakowego rzeką Słupią, zabawy w Aquaparku w Redzie i spotkania „oko w oko” z rekinami żarłaczami, (oczywiście przez szklaną szybę stanowiącą zabezpieczenie). Dużo emocji dostarczył młodzieży turniej siatkówki plażowej i wspólne kibicowanie reprezentacji Polski w strefie kibica, zorganizowanej na terenie jednostki OSP Choczewo.


Niezwykła lekcja historii i pokory miała miejsce podczas wizyty w Miejscu Pamięci „Pomorze Kaszuby - Cmentarz Ofiar III Rzeszy Niemieckiej Jesień 1939 - Wiosna 1940” w Lesie Piaśnickim. Młodzież, po wysłuchaniu przejmującej prelekcji wygłoszonej przez mł. bryg. Arkadiusza Nosala, uczciła pamięć zamordowanych Polaków zapalając symboliczny znicz.


Niezapomnianym przeżyciem dla uczestników obozu był udział w gaszeniu prawdziwego pożaru lasu w Białogórze. Uczniowie klasy IIc wraz z kadrą udali się do miejsca koncentracji, gdzie poproszono ich o wykonanie przecinki w ściółce leśnej i jej przekopanie. Z powierzonego zadania wywiązali się wzorowo. Nad całością działań czuwała kadra oficerska i aspirancka obozu.


Obóz zakończył się uroczystym apelem z udziałem Iwony Sikorskiej - dyrektora Zespołu Szkół w Marcinkowicach, asp. Karola Wojciechowskiego - naczelnika OSP Choczewo, mł. bryg. Arkadiusza Nosala (osoba odpowiedzialna za prawidłową organizację obozu i nauczyciel przedmiotów pożarniczych), st. asp. w st. spoczynku Michała Chruślickiego, st. str. Michała Móla, dh Marka Koziała, asp. Damiana Michalika, st. ogn. Tomasza Badowskiego, st. kpt. Piotra Stokłosy, sierż. Władysława Taraska, asp. Grzegorza Taraska, asp. sztab. Marcina Piotrowskiego oraz wychowawców - Marii Zając i Anety Próchnickiej.


W imieniu starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego, dyrektor Iwona Sikorska wyróżniła Anetę Próchnicką, która otrzymała Srebrne Jabłko Sądeckie oraz funkcjonariuszy: st. asp. w st. spoczynku Michała Chruślickiego, asp. Damiana Michalika, st. ogn. Tomasza Badowskiego wręczając Złote Jabłka Sądeckie za wieloletnie, bezinteresowne wsparcie w organizacji szkoleń i zajęć dla młodzieży Zespołu Szkół w Marcinkowicach.


Za szczególne zaangażowanie, brygadier uhonorował „Nagrodą Brygadiera” uczniów klasy IIc: Emilię Grzesicka, Bartosza Mastalskiego, Karola Waśko i Wiktora Wójcika.


Wszystkim uczestnikom obozu towarzyszył dobry humor i „bagaż” niezapomnianych nadmorskich wrażeń, a zdobyta wiedza, umiejętności oraz integracja całego zespołu są na najwyższym poziomie.


Źródło: SPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować