Koncert ukraińskich bandurzystek w Muzeum Okręgowym

„Dumki na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem”, „Chi Mai” Ennio Morricone, „Hallelujah” Leonarda Cohena, tanga ukraińskiego „Hucułka Ksenia” a także tradycyjnych ukraińskich melodii w aranżacji na bandurę mogli wysłuchać goście koncertu „Solidarni z Ukrainą”, który odbył się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. 2 czerwca dla publiczności wystąpiło trio ukraińskich bandurzystek „Oriana”.

Koncert ukraińskich bandurzystek w Muzeum Okręgowym

Zespół tworzą artystki: Natalia Hocyk (sopran, bandura), Iryna Hubiak (mezzosopran, bandura), Julia Rudnicka (alt, bandura).


Są to absolwentki prestiżowych ukraińskich uczelni artystycznych: Akademii Muzycznej we Lwowie, Tarnopolskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i Akademii Muzycznej w Charkowie. Zespół istnieje od ponad 15 lat i jest jednym z najlepszych na Ukrainie w dziedzinie sztuki gry na bandurze. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych na Ukrainie i za granicą.


Artystki występowały na Festiwalu Kultur Ukraińskiej i Polskiej w 2002 r. w Lublinie, na Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko w latach 2003, 2007 i 2008. Są laureatkami Ukraińskiego Festiwalu Bandury w Kijowie w 2003 r. Również w 2003 r. razem z solistami Teatru Wielkiego w Warszawie odbyły trasę koncertową w znanych klasztorach i obiektach sakralnych w Polsce. W 2009 r. wzięły udział w Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” w Poznaniu. Najczęściej występują na Ukrainie i w Polsce, ale prezentowały swoją muzykę także we Francji, Szwecji, Włoszech, Bułgarii i w innych krajach europejskich. Wydały dwie płyty: w 2003 r. „Dolya” („Los”), z muzyką poważną i ludową, a w 2006 r., w studiu Polskiego Radia w Krakowie nagrały płytę składającą z polskimi i ukraińskimi kolędami.


***

Wydarzenie, zorganizowane przez Muzeum Okręgowe oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, sfinansowane zostało ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji - Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, fot. Piotr Droździk

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować