Uroczyste obchody Dnia Samorządu Terytorialnego

24 maja 2024 roku odbyły się uroczyste obchody Dnia Samorządu Terytorialnego, upamiętniające pierwsze wolne wybory do rad gmin, które miały miejsce 27 maja 1990 roku. Wydarzenia rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Bogusława Leszczyńskiego w Klasztorze Sióstr Klarysek. Następnie w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II odbyła się część oficjalna, w której udział wzięli samorządowcy z Małopolski oraz zaproszeni goście. Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski, oraz Burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek, byli gospodarzami tego wydarzenia.

Uroczyste obchody Dnia Samorządu Terytorialnego

Prezydent Andrzej Duda skierował specjalny list do uczestników, który został odczytany przez Marszałka Województwa Małopolskiego, Witolda Kozłowskiego. W swoim wystąpieniu Marszałek podkreślił znaczenie spotkania, zwracając uwagę na duchowy wymiar obchodów, które odbyły się w miejscu związanym z patronką samorządowców, św. Kingą. Przypomniał, że Jan Paweł II podczas wizyty w 1999 roku wskazał św. Kingę jako wzór do naśladowania, a w 2007 roku Watykan ustanowił ją patronką polskich samorządowców. Witold Kozłowski zaznaczył, że Stary Sącz, gdzie spoczywają szczątki św. Kingi, jest idealnym miejscem do celebrowania Dnia Samorządowca.

W uroczystości wzięli udział m.in. była premier i europosłanka Beata Szydło, posłowie Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Barbara Bartuś, Andrzej Adamczyk i Patryk Wicher. Wydarzenie zakończył koncert zespołu Trebunie-Tutki.

Źródło: UMSS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować