Pogoda - Sądeckie.pl1

Dzisiaj jest: 01. 03. 2021
Do końca roku: 305 dniUrząd Gminy w Korzennej zostanie przebudowany

Urząd Gminy w Korzennej zostanie przebudowany

Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprawa warunków obsługi mieszkańców, dostosowanie obiektu do aktualnych wymagań przeciwpożarowych oraz modernizacja sieci informatycznej to najważniejsze cele rozpoczętej przebudowy Urzędu Gminy w Korzennej.

W kontekście pandemii inwestycja nabiera dodatkowego znaczenia. Niedawno inspekcja pracy wskazała na zbyt małą ilość miejsca dla bezpiecznej obsługi mieszkańców – komentuje Krzysztof Ogorzałek, Sekretarz Gminy.

Zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem, który wygrała firma Grand z Korzennej, prace polegać będą m.in. na przebudowie i rozbudowie budynku. Obiekt zyska dodatkowe piętro, co pozwoli rozwiązać problem ciasnoty, utrudniający obsługę mieszkańców z zachowaniem zasad ochrony danych osobowych. Dotyczy to generalnie wszystkich referatów, a w szczególności Ośrodka Pomocy Społecznej.

Charakter działalności tej instytucji wymaga często przeprowadzenia rozmów dotyczących różnych szczegółów z życia prywatnego. Gdy w jednym niewielkim pomieszczeniu pracuje kilka osób, trudno o skuteczną ochronę danych wrażliwych – podkreśla Krzysztof Ogorzałek.

Nierzadko w jednym małym pokoju pracują nawet 3-4 osoby, co nie tylko utrudnia załatwianie spraw zgłaszających się do urzędu interesantów, ale także – jak zauważyli podczas ostatniej kontroli inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy – uniemożliwia zachowanie wymagań sanitarnych w razie zagrożenia epidemicznego. Dodatkowe pomieszczenia pozwolą uzyskać nieco więcej przestrzeni i zapewnić pracownikom oraz mieszkańcom obsługę z zachowaniem elementarnych zasad prywatności i ochrony danych osobowych.

Rozpoczęte prace zakładają także dostosowania budynku do obowiązujących aktualnie przepisów ochrony pożarowej, której obiekt wybudowany w początkach lat 90. obecnie nie spełnia. w ramach inwestycji zaplanowano również montaż windy, która z punktu widzenia osób niepełnosprawnych, ma kluczowe znaczenie. Po latach urząd będzie w pełni dostosowany do obsługi mieszkańców, mających z powodu choroby lub inwalidztwa trudności z poruszaniem się po schodach i pokonywaniem innych barier architektonicznych.

Równocześnie zmodernizowana zostanie sieć internetowa tak, by zdalna obsługa mieszkańców przebiegała możliwie sprawnie. Dotychczasowe, wprowadzone przed wieloma laty rozwiązania, zasadniczo odbiegają od obowiązujących dzisiaj standardów. Tymczasem w związku z tendencją, polegającą na poszerzeniu zakresu zdalnej obsługi mieszkańców, nowoczesna i wydajna sieć staje się narzędziem niezbędnym.

Pracom przy budynku towarzyszyć będą także roboty drogowe. Planuje się m.in. wykonanie dwóch zjazdów z drogi powiatowej, dodatkowych miejsc postojowych oraz drogi wewnętrznej.

Na rozwiązanie narastającego od lat problemu zdecydowano się teraz ze względu na coraz bardziej palącą potrzebę. Nie bez znaczenia był też fakt, że pojawiła się możliwość pozyskania dofinansowania z zewnątrz. Część wsparcia pochodzi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z projektu „Wdrożenie e – usług w małopolskich urzędach” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Wniosek o pomoc z Funduszu Inwestycji Lokalnych jest w trakcie przygotowywania.

Swoje oferty na realizację prac złożyły trzy firmy. Najkorzystniejsza z nich okazała się propozycja firmy Grand, która zadeklarowała wykonanie prac za nieco ponad 5,8 mln zł. Pozostałe oferty były nawet o blisko 1,7 mln zł droższe. Zakładany termin realizacji prac wyniesie 14 miesięcy.

 

Źródło: Gm. Korzenna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować