Uwaga na fałszywą informację o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł

W internecie krąży fałszywa informacja o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. na udostępniony w sieci wniosek. Prawda jest taka, że świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+ od 1 stycznia 2024 r. i nastąpi to automatycznie – bez dodatkowego wniosku.

Uwaga na fałszywą informację o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł

W ostatnim czasie w sieci pojawiły się nieprawdziwe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł od sierpnia 2023 r. do końca tego roku. Do ZUS zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P). Taki wniosek nie jest drukiem przygotowanym przez ZUS i nie należy go składać, bo takie wyrównanie nie przysługuje.


Zgodnie z przepisami wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+. Nastąpi to automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Po nowym roku osoby uprawnione otrzymają wypłaty w nowej wysokości i zostaną o tym poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.


Prawo do 500+ jest ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak aby świadczenie było wypłacane od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 r. Jeśli się spóźnił i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca, w którym złożył wniosek.


Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Na złożenie wniosku mają oni bowiem 3 miesiące od dnia narodzin dziecka. Jeśli dotrzymają tego terminu, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada 3 miesięcy dotyczy również przypadku, gdy dziecko zostało objęte opieką, przysposobione lub faktycznie umieszczone w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.


Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca, będzie można składać od lutego - wyłącznie elektronicznie - za pośrednictwem:

  • bezpłatnej aplikacji mZUS,
  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.


Źródło: ZUS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować