Pogoda - Sądeckie.pl18

Dzisiaj jest: 18. 04. 2021
Do końca roku: 257 dni
Jakość Powietrza

Uwaga! Na terenie Gminy Korzenna pojawiły się wilki

Uwaga! Na terenie Gminy Korzenna pojawiły się wilki

W ostatnich dniach widziano je m.in. w okolicy przysiółka Korzenna Potoki oraz w lesie na Jodłowej Górze. W razie spotkania z tymi pięknymi zwierzętami należy zachować ostrożność i przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 

Informacje o wilkach na terenie gminy Korzenna to duże zaskoczenie. Dotychczas na te tereny raczej się nie zapuszczały. Tymczasem mieszkańcy w ostatnich dniach dwukrotnie sygnalizowali ich obecność, a w lasach w okolicy Jodłowej Góry widziano ich ślady. W związku z tym urzędnicy apelują o ostrożność, zwracają zwłaszcza uwagę na bezpieczeństwo dzieci.

 

Znajdujące się pod ochroną wilki są generalnie bardzo płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, a jeśli się zbliżają do zabudowań, to z reguły instynktownie, poszukując pożywienia. Gdy podchodzą w okolice ludzkich siedzib, to zwykle robią to tak, że ludzie nawet o tym nie wiedzą.

 

Na stronie Lasów Państwowych znajdują się szczegółowe porady, które minimalizują ryzyko kontaktów z wilkami i wskazują, co robić, gdyby do spotkania z wilkiem jednak doszło. Autorzy podkreślają, by przede wszystkim nie pozostawiać resztek jedzenia w okolicach domów, bo to one wabią zwierzęta, a w lesie ich w żaden sposób nie dokarmiać. Podczas spacerów trzymać psy na smyczy, a na noc pozostawiać psy i koty w domu lub dobrze zabezpieczonych kojcach.  

 

W razie spotkani z wilkiem, który nie unika kontaktu i podchodzi zbyt blisko (poniżej 30 m) należy unieść ręce wysoko i machać nimi rozprzestrzeniając swój zapach, w razie potrzeby ostro krzyknąć lub rzucić w kierunku zwierzęcia grudkami ziemi. Potem oddalić się spokojnie.

 

Pamiętać należy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Gm. Korzenna, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować