Pogoda - Sądeckie.pl

23

Dzisiaj jest: 23. 10. 2021 Do końca roku: 69 dni
Jakość Powietrza:

W Limanowej powstanie nowy batalion „terytorialsów”

W Limanowej powstanie nowy batalion „terytorialsów”

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał 17 lipca br. z władzami samorządowymi Limanowej list intencyjny w sprawie utworzenia 114. batalionu lekkiej piechoty. Nowy batalion wejdzie w skład 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To następstwo decyzji szefa MON z marca tego roku, w na podstawie której powoływane są dodatkowe jednostki WOT – głównie na wschodzie i południu Polski.

Mogę podzielić się z Państwem tą dobrą wiadomością, że Wojsko Polskie będzie miało swoje koszary w Limanowej. Wojsko Polskie jest w Limanowej ze względu na politykę rządu, ze względu na to, że bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Przed chwilą podpisaliśmy list intencyjny o współpracy pomiędzy samorządem lokalnym a MON. Traktuję to jako pilotaż i chciałbym, aby w innych miejscowościach naszego kraju w ten sposób można było doprowadzić do powstania koszar Wojska Polskiego - powiedział Mariusz Błaszczak, podczas spotkania z żołnierzami w Limanowej.


Batalion, który powstanie w Limanowej będzie trzecim batalionem funkcjonującej od 2018 r. 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (obecnie takie jednostki istnieją w podkrakowskiej Rząsce i Oświęcimiu). Będzie zlokalizowany przy ul. Zygmunta Augusta. Samorząd Limanowej we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju wybuduje obiekty i przekaże je Wojskom Obrony Terytorialnej.


 Jak zaznaczył szef MON w ramach programu samorząd przekaże teren pod koszary i place ćwiczeń. Samorząd w ramach współpracy z PFR otrzyma dofinansowanie na budowę koszar. – Kiedy koszary powstaną MON, Wojsko Polskie tę nieruchomość wykupi w ciągu 20 czy 25 lat – poinformował szef MON. Jak zaznaczył minister, dzięki takiemu rozwiązaniu, już za dwa lata, w 2023 roku Wojsko Polskie będzie miało swoje koszary w Limanowej.


Szef MON powiedział także, iż liczy na to że batalion w Limanowej będzie się rozrastał. Zachęcał, aby młodzi ludzie zgłaszali się do służby w Wojsku Polskim. Korzyścią podstawową służby w Wojsku Polskim i obecności żołnierzy Wojska Polskiego w danym rejonie, jak zaznaczył minister M. Błaszczak, jest bezpieczeństwo. Obecność wojska to bezpieczeństwo małych ojczyzn takich właśnie jak Limanowa, powiat limanowski, ale także bezpieczeństwo ojczyzny, naszego całego kraju. Ponadto jest to także impuls ekonomiczny i społeczny rozwoju lokalnych społeczności.


Mówiąc o bezpieczeństwie Polski szef MON zwrócił uwagę, że niezbędne do tego są inwestycje w Wojsko Polskie i zwiększanie liczebności. Oprócz rozwijania wojsk obrony terytorialnej, są także tworzone nowe jednostki 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Kontynuujemy proces modernizacji Wojska Polskiego. Przykładem są nowe pojazdy dla 6 Brygady, które pojawiły się po 30 latach w tej jednostce. Modernizacja Wojska Polskiego w szerszej skali to m. in. zamówienie czołgów Abrams. One dadzą przewagę naszym wojskom przed ewentualnym agresorem – dodał minister M. Błaszczak.


­W sobotę w Limanowej odbył się także piknik wojskowy „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. To okazja do rozmów z żołnierzami o służbie wojskowej i warunkach, jakie trzeba spełnić aby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. W trakcie pikniku żołnierze zaprezentowali także sprzęt i wyposażenie wojskowe, które prezentowały: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, 6 Brygada Powietrznodesantowa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, Żandarmeria Wojskowa.


Zachęcam do wstępowania do Wojska Polskiego, czy to do wojsk operacyjnych czy to do WOT. Służba w wojskach terytorialnych pozwala na pogodzenie służby z aktywnością zawodową wykonywaną dotychczas. Ten rodzaj służby jest także bardzo potrzebny o czym w ostatnim czasie przekonali się także mieszkańcy Małopolski poszkodowani przez ulewy. Wojsk pomagało poszkodowanym przez ulewy, ale także w pożarze w Białej Nowej – mówił szef MON.

***

W marcu br. w Dowództwie WOT w Zegrzu Minister Obrony Narodowej podpisał decyzję o rozwoju WOT, na mocy której zostaną sformowane 3 nowe Brygady Obrony Terytorialnej oraz 6 nowych batalionów. Będą to: 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej w Warszawie, 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie oraz 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej w Przemyślu. Struktura WOT wzbogaci się również o 5 nowych batalionów lekkiej piechoty. Ich siedzibami będą Kraśnik, Ełk, Limanowa, Krosno Odrzańskie i Opole. Powstanie też batalion dowodzenia WOT dyslokowany w Pomiechówku i w Zegrzu.


Źródło: MON

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować