Pogoda - Sądeckie.pl

23

Dzisiaj jest: 23. 10. 2021 Do końca roku: 69 dni
Jakość Powietrza:

W Nowym Sączu gościli soliści operowi z całego świata

W Nowym Sączu gościli soliści operowi z całego świata

4 września zakończył się XIX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Podczas Koncertu Laureatów przed publicznością wystąpiło siedmioro zdobywców najwyższych nagród.

Wydarzenie organizowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Europie. Od wielu lat promuje sztukę operową nie tylko lokalnie, ale i na poziomie krajowym i międzynarodowym. To w ramach Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari swoje kariery zaczynali tacy artyści jak m.in.: Piotr Beczała, Andrzej Dobber, Milijana Nikolić, Anna Simińska, Anna Lubańska czy Arnold Rutkowski.


Tegoroczna edycja wydarzenia trwała od 28 sierpnia do 4 września. Tym razem jury konkursu nie przyznało pierwszych nagród. Sobotni uroczysty Koncert Laureatów należał więc do zdobywców nagród drugich (Ketevana Chuntishvili z Gruzji i Davida Roy’a z Polski) i trzecich (Marii Polańskiej, Andżeliki Wiśniewskiej, Stanisława Napierały i Jakuba Szmidta z Polski). Dla publiczności zaśpiewała także Zoya Petrova (Rosja), zdobywczyni nagrody za najlepsze wykonanie pieśni.


Z powodu pandemii, podczas finałowego koncertu artyści występowali wyjątkowo nie z towarzyszeniem orkiestry, tylko fortepianu. Śpiewakom akompaniowali pianiści: Anna Marchwińska, Dominika Peszko (której jury przyznało nagrodę dla najlepszego pianisty - akompaniatora) oraz Aleksander Teliga.


Koncert Laureatów był okazją do podziękowań i oficjalnych wystąpień. Głos zabrali m.in. Małgorzata Walewska, dyrektor artystyczna Konkursu, Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM, która odczytała list gratulacyjny od Iwony Gibas, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Przedstawicielem z ramienia Województwa Małopolskiego była także Marta Mordarska, Radna Województwa Małopolskiego i wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego.


Gratuluję wysokiego poziomu konkursu, licznego grona adeptów sztuki wokalnej, z dużą reprezentacją międzynarodową. Fakt, że w tym roku w Konkursie w etapie przesłuchań w Nowym Sączu wzięło udział blisko 70 uczestników z 16 krajów, w tym tak bardzo oddalonych od Małopolski jak Chiny czy Korea Południowa, świadczy o wciąż rosnącym znaczeniu Konkursu na arenie międzynarodowej – napisała w liście gratulacyjnym Iwona Gibas z zarządu województwa.


Mimo trudnej pandemicznej sytuacji, tegoroczny konkurs został przeprowadzony w sposób bezpieczny i dla uczestników i dla podziwiających ich występy melomanów. Udowodnił także, jak bardzo jest potrzebny młodzieży wokalnej i jak bardzo artyści tęsknili za możliwością wystąpienia na scenie przed publicznością.


Tegorocznym występom często towarzyszyły ogromne emocje. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem melomanów. Był w całości – razem z Koncertem Laureatów – transmitowany przez internet, co zaowocowało wielotysięczną publicznością. Kolejna, jubileuszowa XX. edycja wydarzenia, tradycyjnie, jest planowana za dwa lata.


Źródło: UMWM, Fot. MCK Sokół, Piotr Droździk

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować