Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

W Nowym Sączu obchodzono 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

W Nowym Sączu obchodzono 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

30 sierpnia w Nowym Sączu obchodzono 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Kwiaty pod pomnikiem "Solidarności" złożył wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk.

Rocznicowe uroczystości poprzedziła msza św. w intencji ojczyzny i NSZZ "Solidarność" w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Nie jest to przypadkowe miejsce, bowiem świątynię tę wybudowano dzięki uporowi związkowców. Udzielenie zgody na wzniesienie kościoła było jednym z postulatów strajkujących w 1980 r. pracowników WPK.


Powstanie Solidarności przyczyniło się do wielkich zmian nie tylko w Polsce, ale i Europie - podkreśla Krzysztof Kotowicz, kierujący strukturami sądeckiej "Solidarności". - Wielką rolę odegrał w tym dziele Kościół, w tym Ojciec Święty Jan Paweł II. Staramy się pielęgnować piękne idee tego związku i reagujemy na wyzwania, które niesie rzeczywistość. Domagamy się na przykład poprawek w ustawie zakazującej pracy w niedziele, ponieważ są w niej luki, umożliwiające obchodzenie przepisów.


Kwiaty pod pomnikiem złożyli reprezentanci środowisk kombatanckich, służb mundurowych, a także poseł Patryk Wicher oraz przedstawiciele prezydenta i Rady Miasta Nowego Sącza.


Uroczystość była też okazją do uhonorowania medalami 40-lecia "Solidarności" ks. Czesława Paszyńskiego – proboszcza parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu oraz Andrzeja Szkaradka – legendarnego przywódcę sądeckiej "Solidarności". Medale wręczono im z rocznym opóźnieniem, ponieważ w 2020 r. z powodu pandemii uroczystość nie mogła się odbyć.


Źródło: SPNS, fot. Paweł Szeliga

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować