Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

W Starym Sączu padł rekord w oddawaniu krwi i wystartowała kampania „Bądźmy Razem!”

W Starym Sączu padł rekord w oddawaniu krwi i wystartowała kampania „Bądźmy Razem!”

5 grudnia na Rynku w Starym Sączu Andrzej Lis, honorowy krwiodawca oddał setny litr krwi. W tym dniu przekazano także nowy krwiobus zakupiony w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Na 5 grudnia przypadł również start tegorocznej kampanii świątecznej Województwa Małopolskiego „Bądźmy razem”.

W wydarzeniu wziął udział marszałek Witold Kozłowski, radni wojewódzcy: Marta Mordarska i Stanisław Pasoń, poseł Patryk Wicher, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Beata Mazurek, prezes Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK prof. dr hab. Mieczysław Pasowicz.


Wielokrotnie przekonaliśmy się o tym, że dobro jest w Małopolsce. Dzięki takim akcjom ja ta dzisiejsza, to dobro może stać się udziałem każdego mieszkańca regionu. Zapraszam wszystkich do włączenia się świąteczne inicjatywy. Boże Narodzenie jest szczególną okazją do zatrzymania pędu codzienności i zauważenia potrzeb drugiego człowieka. W te święta bądźmy razem - mówi marszałek Małopolski Witold Kozłowski.


W ramach wydarzenia odbyła się także zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących. To wspólna inicjatywa samorządu województwa i Polskiego Czerwonego Krzyża oddział Małopolska.


Oddany do użytku nowy krwiobus został zakupiony dzięki środkom unijnym w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej i przekazany na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Koszt mobilnego punktu poboru krwi to ponad 2,4 mln złotych. Twarzą nowego pojazdu będzie właśnie Andrzej Lis, Małopolanin, honorowy krwiodawca, który w Starym Sączu oddał w nowym krwiobusie kolejną już jednostkę krwi, co łącznie daje 100 litrów.


Bądźmy Razem!

Trudno sobie wyobrazić, że nie wszystkim Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z radością, rodziną, szczęściem… Dla wielu osób jednak będą to kolejne dni spędzone w samotności przy skromnym, świątecznym posiłku. Nie musi tak być! Pokażmy samotnym i potrzebującym, że są osoby, które o nich myślą.


Kampania pt. „Bądźmy Razem” jest na to odpowiedzią – taka właśnie idea przyświeca tegorocznej, świątecznej akcji województwa małopolskiego prowadzonej wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem oddział w Małopolsce. W tym wyjątkowym czasie województwo dokłada wszelkich starań, by osoby potrzebujące otrzymały pomoc, by poczuły się ważne, by ze swoimi troskami nie musiały radzić sobie same. Możemy pomagać na wiele sposobów, a okazji do tego z pewnością nie zabraknie.


Symbolem tegorocznej kampanii jest łańcuch na choinkę, którego ogniwem może stać się każdy z nas – nie od dziś wiadomo, że wspólne działania przynoszę wiele dobrego.


Do 12 grudnia w wybranych marketach na terenie Małopolski wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża będą prowadzić zbiórki dla potrzebujących pod hasłem Bądźmy Razem!. Zbierają artykuły żywnościowe z długim terminem przydatności do spożycia, kosmetyki, chemię gospodarczą, ale też wyjątkowe świąteczne smakołyki: słodycze, bakalie, kakao, orzechy.


Dary, w dniach 1 – 17 grudnia, będzie można również przynieść do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na ul. Basztową 22, ul. Racławicką 56, ul. Wielicką 72 oraz do agend terenowych w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52), Oświęcimiu (ul. Górnickiego 1), Tarnowie (al. Solidarności 5-9), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Miechowie (ul. Warszawska 10).


Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, jak co roku, zamieniają się w pomocników Świętego Mikołaja i z wielkim zaangażowaniem kompletują spersonalizowane prezenty dla dzieci z wybranych małopolskich domów dziecka. W tym roku otrzymali listy wymarzonych upominków od ponad sto trzydzieściorga dzieci. W Małopolsce blisko tysiąc dzieci nie może podzielić się opłatkiem przy świątecznym stole w rodzinnym domu. Tęsknota za tym, co dla nas oczywiste jest szczególnie silna w tych wyjątkowych dniach, dlatego choć tak drobnym gestem chcą sprawić, by podopieczni poczuli namiastkę tego magicznego dla nas wszystkich czasu.


Kampania świąteczna zakończy się 18 grudnia pod Oknem Papieskim na Franciszkańskiej 3, gdzie – jak co roku - odbędzie się uroczyste zapalenie światełek na bożonarodzeniowej choince z udziałem Metropolity Krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, marszałka Witolda Kozłowskiego, mieszkańców oraz zaproszonych gości - przede wszystkim rodzin, dzieci i młodzieży, szczególnie z przedszkoli, domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych, świetlic środowiskowych.


Podczas uroczystości będzie zbiórka żywności dla najuboższych, a na darczyńców czekać będzie świąteczny poczęstunek. Będzie śpiewanie kolęd, a zaproszone dzieci przystroją choinkę zrobionym wspólnie łańcuchem, którego symbolicznym ogniwem może stać się każdy z nas.


Bądźmy razem! Stwórzmy wspólnie małopolski łańcuch dobra!Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować