Pogoda - Sądeckie.pl

23

Dzisiaj jest: 23. 10. 2021 Do końca roku: 69 dni
Jakość Powietrza:

W Krakowie odbywa się największe mobilne wydarzenie gospodarcze w Polsce

W Krakowie odbywa się największe mobilne wydarzenie gospodarcze w Polsce

2500 uczestników, 150 prelegentów, ponad 20 paneli dyskusyjnych - tak w liczbach przedstawia się największe mobilne wydarzenie gospodarcze w Polsce, które odbywa się właśnie w stolicy Małopolski. Mowa o VIII Polskim Kongresie Przedsiębiorczości. W inauguracji wydarzenia, którego Małopolska jest Partnerem Regionalnym, wziął udział marszałek Witold Kozłowski.

Wydarzenie już na stałe wpisało się w kalendarz spotkań wybitnych osobistości ze świata nauki, biznesu, samorządu, parlamentarzystów oraz reprezentantów administracji rządowej. Kongres to platforma wymiany eksperckiej wiedzy i ogromnego doświadczenia. W dyskusji biorą udział prezesi spółek, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni, samorządowcy, politycy oraz eksperci ds. prawa i gospodarki.


Marszałek Witold Kozłowski, otwierając wydarzenie, które w tym roku odbywa się w Krakowie, w Centrum Kongresowym ICE, podkreślił ogromny potencjał naszego regionu, który z coraz większymi sukcesami wykorzystujemy.


Nasz region jest wymarzonym miejscem na tego typu spotkania. Bo Małopolska to atrakcje turystyczne, cenne zabytki, wyjątkowe tradycje i niepowtarzalna kultura. Ale to także kreatywni, pracowici mieszkańcy, prężne krajowe i zagraniczne firmy, prestiżowe uczelnie oraz miejsce powstawania nowoczesnych technologii i wynalazków. Małopolska ma potencjał i coraz lepiej go wykorzystuje. Nasz rozwój oparty jest na siedmiu inteligentnych specjalizacjach, stanowiących priorytetowe branże dla regionalnej gospodarki tj. nauki o życiu, energia zrównoważona, technologie informacyjne i komunikacyjne, chemia, produkcja metali, elektrotechnika i przemysł maszynowy oraz przemysły kreatywne i czasu wolnego - mówił marszałek Witold Kozłowski.


Tegoroczna, VIII edycja Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości rozpoczęła się 5 października. W ten pierwszy dzień kongresu zrealizowano wizyty studyjne w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów, Showroomie Przemysłu 4.0 Mitsubishi Electric oraz konferencje w Filharmonii Krakowskiej „Sektor kreatywny - przemysł przyszłości”.


Zasadnicza część kongresu wystartowała 6 października. Areną dyskusji, spotkań i wystaw stało się Centrum Kongresowe ICE Kraków. Po konferencji prasowej, odbyła się sesja inauguracyjna, w której wziął udział marszałek Witold Kozłowski. Dyskutowano m.in. o roli polskich czempionów w kształtowaniu gospodarki, o perspektywie budżetowej UE w kontekście polskich interesów czy o roli regionalnych władz samorządowych we wspieraniu przedsiębiorców.


Podczas wydarzenia, marszałek Witold Kozłowski wręczył nagrody laureatom Polskiej Nagrody Innowacyjności oraz Liderom Rozwoju Regionalnego.


Warto dodać, że tegoroczny kongres to ponad dwadzieścia paneli dyskusyjnych. Poruszone zostaną w nich kwestie związane z biznesem takie jak innowacje, nauka, gospodarka 4.0, własność przemysłowa, zarządzanie, kobiety jako liderki, tematy dotyczące samorządów i ich zrównoważonego rozwoju, a także te, które dzisiaj są dla nas nie lada wyzwaniem: medycyna przyszłości, automatyzacja, odnawialne źródła energii. W trakcie kongresu funkcjonować będzie również strefa wystawiennicza, w ramach której polskie firmy, uczelnie wyższe czy samorządy będą prezentować swoje produkty, usługi czy tereny inwestycyjne.


Swój udział w kongresie zapowiedzieli m.in.: Gert de Block - sekretarz generalny CEDEC (Federacji Przedsiębiorstw Energetycznych UE), Edyta Demby-Siwek - prezes Urzędu Patentowego RP, Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa, Peter Dröll - dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji w Komisji Europejskiej, Wojciech Kamieniecki – dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, europoseł Jerzy Buzek, Hanna Gronkiewicz-Waltz - przewodnicząca misji "Klimatyczno-neutralne i inteligentne miasta" przy Komisji Europejskiej, Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania.


Szczegółowy program kongresu dostępny jest tutaj.

***

Idea Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości powstała 7 lat temu z inicjatywy Polskiej Agencji Przedsiębiorczości. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2013 roku w Katowicach i skupiła uwagę środowisk naukowych, uczelnianych, samorządowych oraz instytucjonalnych. Drugi kongres również odbył się w Katowicach, ale kolejne edycje odbywały się już w innych województwach, a gospodarzami były ich stolice: Łódź, Lublin, Zielona Góra, Poznań i Olsztyn.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

2

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować