Pogoda Nowy Sącz

11

Dzisiaj jest: 11. 08. 2022 Dni od początku roku: 222 Dni do końca roku: 142
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

W weekend w gminie Dobra i Łukowica odbyły się kolejne spacery historyczne

W weekend w gminie Dobra i Łukowica odbyły się kolejne spacery historyczne

W ten weekend, po raz piaty i szósty w tym sezonie odbyły się spacery historyczne z zaplanowanego cyklu dwunastu „Spacerów Historycznych w Powiecie Limanowskim”.

W sobotę 31 lipca 2021 r. w Dobrej odbył się spacer pod tytułem: „Małachowscy, Pordesowie oraz Leopold Węgrzynowicz” natomiast w niedzielę 1 sierpnia br. w Łukowicy odbył się spacer pod tytułem: „Michał Sędziwój i niezwykła świątynia parafialna”.


Sobotni spacer w Dobrej rozpoczął się przed zabytkowym drewnianym kościołem pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Tu przybyłych gości powitał prowadzący spacery Karol Wojtas i wprowadził uczestników w tematykę spotkania. Następnie wszyscy przeszli do wnętrza zabytkowej, drewnianej świątyni, gdzie uczestników spaceru przywitał proboszcz parafii w Dobrej ks. Wojciech Sroka. Następnie dzieje parafii oraz historię tej świątyni przybliżył Karol Wojtas. Jego wypowiedź uzupełnili także miejscowy historyk Adrian Cieślik oraz ks. proboszcz Wojciech Sroka.


Po zwiedzeniu starego kościoła uczestnicy spaceru udali się do nowej świątyni parafialnej, aby ją zwiedzić po drodze oglądając także z zewnątrz zabytkową plebanię. Kolejnym punktem spaceru był cmentarz parafialny na którym uczestnicy zobaczyli groby mieszkańców Dobrej – żołnierzy II wojny światowej w tym członków Armii Krajowej. Na cmentarzu uczestnicy zobaczyli też stare nagrobki oraz groby zasłużonych kapłanów, artystów i działaczy społecznych. Głównym punktem tej części jednak była wizyta przy grobie Leopolda Węgrzynowicza. Prowadzący spacer przy grobowcu przybliżył postać tego wybitnego działacza oraz organizatora turystki w Polsce i na Ziemi Limanowskiej.


Z cmentarza grupa uczestników przeszła do parku podworskiego w centrum miejscowości. Po drodze prowadzący przybliżył przemysłową historię Dobrej w tym fakt istnienia w tej miejscowości przez pewien czas w XIX wieku rafinerii oraz dzieje miejscowego tartaku Pordesów. Następnie wszyscy przeszli w miejsce, gdzie stał dawniej dobrzański dwór. Uczestnicy mieli także okazje poznać podworskie zabudowania gospodarcze w tym kamienny budynek z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Pordesów. W parku zakończyła się zasadnicza część spaceru, ale grupa kilku osób jeszcze wraz z prowadzącym udała się pod dom rodzinny Węgrzynowiczów, aby tam zobaczyć tablicę poświęconą Leopoldowi Węgrzynowiczowi.


Drugi z weekendowych spacerów historycznych odbył się w niedzielne popołudnie w Łukowicy przy zabytkowym drewnianym kościele pod wezwaniem Świętego Andrzeja Apostoła. Na początku wszystkich powitał prowadzący spacer Karol Wojtas. Potem wszyscy weszli do wnętrza zabytkowej świątyni, gdzie zostali powitani przez ks. Wiesława Majcę – proboszcza parafii w Łukowicy. Następnie prowadzący spacer przybliżył wszystkim dzieje parafii oraz historię tutejszej świątyni. Karol Wojtas przedstawił zawiłe dzieje tego kościoła oraz wyniki najnowszych badań i odkryć dokonanych podczas prowadzonych prac konserwatorskich w ostatnich latach.


Potem wszyscy mogli z bliska podziwiać odnowione wnętrze świątyni w tym odkrytą i odrestaurowaną polichromię wnętrza a także odnowione zabytkowe ołtarze oraz inne elementy wyposażenia. W wnętrzu świątyni prowadzący spacer przybliżył także uczestnikom postać Michała Sędziwoja – alchemika, lekarza i dyplomatę urodzonego w Łukowicy. Kolejnym punktem spaceru był pobliski cmentarz parafialny. Niestety po chwili, gdy uczestnicy dotarli na miejsce zaczęła się ogromna burza. Tu ze względu na warunki atmosferyczne zakończył się spacer, ale grupa kilku osób mająca ubrania przeciw deszczowe i parasole postanowiła z prowadzącym mimo ulewy przejść jeszcze do parku dworskiego, aby tam w altanie dokończyć opowieść o przeszłości Łukowicy. Tu w strugach deszczu w altanie spacer zakończył się niedzielny spacer.


Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim” organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim”. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Źródło: LOT Limanowa

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować