Wakacje od ZUS. Rząd pracuje nad założeniami

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman zaprezentował wczoraj na Radzie Ministrów nowy projekt ustawy, który ma na celu ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Chodzi o możliwość skorzystania z tzw. wakacji składkowych od ZUS przez mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych.

Wakacje od ZUS. Rząd pracuje nad założeniami

Zgodnie z projektem, przedsiębiorcy wpisani do CEIDG będą mogli raz w roku wybrać jeden miesiąc, w którym nie będą musieli płacić składek ZUS. Składki te zostaną pokryte z budżetu państwa, bez utraty praw emerytalnych przez przedsiębiorców.


Premier Donald Tusk podkreślił, że jest to realizacja jednego z założeń umowy koalicyjnej oraz odpowiedź na oczekiwania środowiska biznesowego, które boryka się z rosnącymi kosztami działalności. Dodał, że projekt ustawy ma trafić do Sejmu do końca marca 2024 r. i wejść w życie jeszcze w tym samym roku.


Minister Hetman zapowiedział, że przed przyjęciem ustawy odbędą się konsultacje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwem Finansów oraz partnerami społecznymi. Wyraził nadzieję, że rozwiązanie to przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej i rozwoju najmniejszych firm w Polsce.


Źródło: MRiT

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować