Pogoda - Sądeckie.pl

20

Dzisiaj jest: 20. 09. 2021 Do końca roku: 102 dni
Jakość Powietrza

Wiceprezydent Magdalena Majka: dalsza działalność Małej Galerii nie jest zagrożona

Wiceprezydent Magdalena Majka: dalsza działalność Małej Galerii nie jest zagrożona

Podczas dzisiejszej konferencji wiceprezydent Magdalena Majka odniosła się do informacji, które pojawiają się w przestrzeni publicznej w ostatnich dniach, a dotyczą Małej Galerii. Ma to związek z niedawno podjęta decyzją dotyczącą zmiany na stanowisku dyrektora tej placówki.

 

W przestrzeni publicznej pojawiły się zupełnie nieprawdziwe i kłamliwe informacje jakoby decyzja ta miała pociągać za sobą likwidacje Małej Galerii, jakoby w związku z tą decyzją zawieszony lub przerwany został Festiwal Małych Form Artystycznych, jakoby w ogóle był to zamach na działalność sądeckiej Małej Galerii – powiedziała wiceprezydent.


Zdaniem władz fakt zmiany na stanowisku dyrektora nie ma nic wspólnego z likwidacją instytucji, a osoba obecnie pełniąca obowiązki dyrektora Małej Galerii, czyli Benedykt Polański bardzo dobrze wywiąże się ze swoje zadania. 


Jestem przekonana, że Mała Galeria będzie działała dalej w tym obszarze, w którym ma duże osiągnięcia i wolą władz jest, aby ta działalność trwała dalej i rozwijała się. Można w Małej Galerii podjąć dodatkowe działania, że można jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tego miejsca, budynku i osób – mówi Magdalena Majka.
 

Wiceprezydent dodała także, że duży niepokój budzi stan techniczny, sanitarny oraz bezpieczeństwo pożarowe budynku. 


To co zastaliśmy w Małej Galerii, w wielu pomieszczeniach, które są w bardzo złym stanie i wymagają natychmiastowych działań wskazywało na to, że po prostu potrzebna jest osoba, która będzie umiała to zrobić. Prezydent podjął decyzje o przesunięciu środków w budżecie, które pozwolą na wykonanie tych prac jeszcze w tym roku po to żeby np. zabezpieczyć dach Małej Galerii,  jak również, żeby wykonać wewnątrz w pomieszczeniach prace porządkowe, które doprowadzą ten budynek do stanu bezpieczeństwa pożarowego i sanitarnego – dodaje zastępca prezydenta Magdalena Majka.


Przypomnijmy. W październiku z Małą Galerią pożegnała się wieloletnia dyrektor tej placówki pani Alicja Hebda. Obecnie obowiązki dyrektora pełni Benedykt Polański, który jest również dyrektorem MOK w Nowym Sączu. 

 

Prezydent Ludomir Handzel zapytany podczas jednego ze spotkań live z mieszkańcami wyraził swoje stanowisko w tej sprawie.

 

Odejście osoby na emeryturę, jeżeli miałoby pociągać za sobą likwidację instytucji, to świadczyłoby tylko o słabości tej instytucji. Nie ma ludzi niezastąpionych. Bardzo doceniam prace pani dyrektor Alicji Hebdy. Wiele osób odchodzi z sądeckiego ratusza na emerytury. To taka formuła najbardziej chyba humanitarna obniżania zatrudnienia w naszych strukturach. Musimy to robić. Musimy starać się spinać ten budżet, który jest coraz bardziej trudny ze względów covidowych, ze względu na sytuację. Wszyscy będziemy dziękować i żegnać panią Alicję z odpowiednim szacunkiem. Ale jedna osoba to nie instytucja. To świadczyłoby po prostu o słabości tej instytucji, a Mała Galeria to miejsce kultowe, gdzie ta kultura wyższa musi znaleźć swoje miejsce i taki jest mój cel i życzenie - powiedział prezydent.


Artyści i przyjaciele nowosądeckiej Galerii wystosowali do prezydenta petycję, w której wyrazili swój protest przeciwko ich zdaniem bezpardonowej polityce prowadzonej przez Ludomira Handzla wobec zasłużonej dla polskiej kultury Nowosądeckiej Małej Galerii. 

 

Poniżej treść petycji.

 

Do Ludomira Handzla – Prezydenta Miasta Nowego Sącza

Protestujemy przeciwko bezpardonowej polityce prowadzonej przez Pana wobec zasłużonej dla polskiej kultury Nowosądeckiej Małej Galerii.
 

W czasie trwania XXVIII Małego Festiwalu Form Artystycznych, najważniejszego wydarzenia w kalendarium Galerii, jak również podczas tragicznej pandemii odesłał Pan Panią dyrektor tej placówki na emeryturę, przerywając tym samym trwający Festiwal oraz decyzją o reorganizacji złamał Pan kręgosłup Małej Galerii. To jest niewybaczalne. Przejdzie Pan do historii, jako ten, który to uczynił.

Galeria, działając już prawie 30 lat, wypracowała markę, która jest znana w całym kraju oraz za granicą, stawia Nowy Sącz w gronie liczących się ośrodków kulturalnych i kulturotwórczych. Na dorobek Małej Galerii składają się setki wydarzeń artystycznych – wystaw, happeningów, koncertów, spektakli teatralnych, ale przede wszystkim spotkania publiczności z wybitnymi artystami, twórcami sztuki i kultury polskiej.

Nie znamy Pańskich intencji odnośnie Galerii, nigdy ich Pan publicznie nie przedstawił. Nie podał Pan żadnych przyczyn, potrzeb, dla których należałoby cokolwiek w Galerii zmieniać. Nigdy też z Pańskich ust nie słyszeliśmy krytyki działalności Galerii, czy jej kierownictwa, niczego co dałoby podstawy do reorganizacji placówki.

O co chodzi, Panie Prezydencie?

Co kryje się za pośpiechem, brakiem rozmowy i konsultacji… Dlaczego podjął Pan taką decyzję w tak trudnym dla wszystkich czasie? Tym bardziej, że jedną z ofiar pandemii SARS-CoV-2 jest Kultura…

Naszym zdaniem zepsuł Pan sprawnie działający organizm, powinien Pan mieć tego świadomość, zanim podejmie Pan w tej sprawie kolejne decyzje. Apelujemy do Pana o zmianę dotychczasowych.
Jest jeszcze czas. Potrzebujemy Małej Galerii takiej, jaka jest.

Artyści, ludzie kultury, Nowosądeczanie.

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować