Pogoda Nowy Sącz

5

Dzisiaj jest: 05. 12. 2023 Dni od początku roku: 338 Dni do końca roku: 26
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz odwiedził Korzenną. Oglądał zniszczone uprawy

Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz odwiedził dziś Korzenną, aby zobaczyć skutki niedawnego gradobicia i rozmawiać z lokalnymi samorządowcami o możliwościach wsparcia rolników.

Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz odwiedził Korzenną. Oglądał zniszczone uprawy
Zachęcał, aby wnioski były składane jak najszybciej i zapewniał, że pomoc będzie udzielona w najkrótszym możliwym czasie – mówi wójt Leszek Skowron.


Wicewojewoda przybył około godziny 18:00. Na początku spotkał się z wójtem Leszkiem Skowronem, radnymi Rady Gminy Korzenna i sołtysami w Urzędzie Gminy Korzenna. Został poinformowany o aktualnym stanie strat i otrzymał ofertę szybkiej pomocy ze strony Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Podkreślił, że istotne jest, aby rolnicy składali wnioski jak najszybciej, ponieważ Urząd Gminy Korzenna przekazuje je zbiorowo do wojewody małopolskiego. Rolnicy mają na to dziesięć dni od dnia nawałnicy, ale im wcześniej to zrobią, tym szybciej będą mogli skorzystać z obowiązujących procedur.


Po spotkaniu wicewojewoda Pagacz obejrzał m.in. w Niecwi zniszczone uprawy zbóż. Niektóre pola były całkowicie nie do zbioru, na innych być może uda się uratować niewielkie części. Ogólnie grad prawie całkowicie „wymłócił” zboża tak, że kłosy były prawie puste, a ziarna leżały w ziemi. Podobnie wyglądały uprawy grochu czy kukurydzy.


Pracownicy Urzędu Gminy Korzenna w ciągu pierwszych dwóch dni przyjęli 33 wnioski. Często pomagali je wypełniać, udzielali także wyjaśnień i informacji dziesiątkom zgłaszających się rolników. Jeszcze dziś do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wysłano pierwszy zbiorczy wniosek, dotyczący zgłoszeń od 33 rolników. W efekcie już w najbliższy poniedziałek komisja do szacowania strat powinna rozpocząć pracę, odwiedzając pierwsze poszkodowane gospodarstwa rolne.


Źródło: Gm. Korzenna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować