Wręczono statuetkę Turystycznej Perły Powiatu Limanowskiego

28 września 2023 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej odbyło się oficjalne wręczenie statuetki oraz tytułu Turystycznej Perły Powiatu Limanowskiego edycja 2023. W uroczystości uczestniczył Zarząd Powiatu Limanowskiego oraz członkowie Komisji Kultury, Sportu i Turystyki. W tym roku laureatem plebiscytu została Zagórzańska Izba Regionalna w Mszanie Dolnej.

Wręczono statuetkę Turystycznej Perły Powiatu Limanowskiego

Zagórzańska Izba Regionalna to muzeum poświęcone kulturze i tradycji Górali Zagórzańskich, którzy zamieszkują tereny między Beskidem Wyspowym a Pogórzem Wiśnickim. W Izbie zgromadzono wiele eksponatów związanych z życiem codziennym, obrzędami, strojem i sztuką ludową tej grupy etnograficznej. Wśród nich znajdują się m.in. narzędzia rolnicze, sprzęty domowe, meble, stroje regionalne, instrumenty muzyczne, rzeźby i obrazy. Izba organizuje również warsztaty, spotkania i wystawy poświęcone zagórzańskiej kulturze.


Zagórzańska Izba Regionalna powstała w 2018 r. z inicjatywy Pani Teofili Latoś, która jest pasjonatką i znawczynią folkloru zagórzańskiego. Pani Teofila od lat zajmuje się zbieraniem i dokumentowaniem zagórzańskiego dziedzictwa kulturowego. Jest również autorką wielu publikacji na ten temat. Dzięki jej staraniom i współpracy z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym udało się stworzyć muzeum, które prezentuje bogactwo i piękno zagórzańskiej kultury.


Zagórzańska Izba Regionalna jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać historię, obyczaje i sztukę Górali Zagórzańskich. To niezwykłe miejsce, które zasłużyło na tytuł Turystycznej Perły Powiatu Limanowskiego.


Źródło: Powiat Limanowski

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować