Wystawa „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”

Sądecka Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia wystawy „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”.

Wystawa „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”

Prezentacja poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu: Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym? A co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa.


Wystawa przygotowana przez Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, prezentowana jest we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Ekspozycję można oglądać do 27 maja br. w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej.


Uczestnicy wernisażu wysłuchali wykładu Artura Franczaka pt. „Tu mieszkał Marcus, a tam Jakub. Za rogiem mieszkała Sara. I nikogo już nie ma – opowieść o dawnych żydowskich mieszkańcach”. Otwarcie wystawy nastąpiło w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA”.


Źródło: SBP

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować