Pogoda Nowy Sącz

29

Dzisiaj jest: 29. 09. 2023 Dni od początku roku: 271 Dni do końca roku: 93
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Zakończyły się prace archeologiczne na płycie nowosądeckiego Rynku

Zakończyły się prace archeologiczne na płycie nowosądeckiego Rynku

Dzięki przeprowadzonym wykopaliskom udało się odsłonić i zbadać ruiny dawnego ratusza. Odkryto między innymi "dół złoczyńców.” Obecnie płyta Rynku została wyremontowana i stworzono obrys dawnego ratusza.

Prezydent Ludomir Handzel wraz z prezesem SARR Jarosławem Suwałą otwarli wyremontowaną płytę Rynku.


Oddajemy do użytku mieszkańców i turystów część wyremontowanej płyty rynku. Od wielu lat konieczny był jej remont. Dzięki pracom archeologicznym jesteśmy w stanie odwzorować obrys ratusza, który stał w tym miejscu. Będzie to na pewno atrakcja dla mieszkańców i gości odwiedzających nasze miasto. Idziemy naprzód, zmieniamy i rozwijamy Nowy Sącz - powiedział włodarz miasta.


Otworzyliśmy na płycie rynku bardzo ciekawy element historii miasta. Tutaj mieściło się w okresie staropolskim jego serce. Były zachowane funkcje gospodarcze, karne, związane z zarządem miasta, czyli funkcjonowaniem Rady. Możemy tutaj zobaczyć bardzo ciekawe rozwiązanie, czyli dół skazańców. Cały obrys starego ratusza służyć ma temu  abyśmy byli w stanie odtwarzać jakieś atrakcje historyczne. Z uwagi na to, że nie powstanie w tym miejscu Podziemne Muzeum, dlatego przyjęto opcję odtworzenia chociaż obrysu, żeby została jakaś pamiątka, historia tego miejsca. Trop który był włożony w tą archeologię, w to odtwarzanie tej historii jest zachowany. Ten obrys tego starego ratusza dokładnie odzwierciedla to jak są posadowione fundamenty tego obiektu pod ziemią. Gdy miasto powróci do koncepcji stworzenia podziemnego ratusza będzie to można wykorzystać - dodaje Jarosław Suwała prezes SARR.


Przypomnijmy. Miasto miało trzy koncepcje na zagospodarowanie fundamentów starego ratusza. Plan był taki, żeby utworzyć tam podziemne muzeum na wzór Sukiennic Krakowskich.


W tym celu przygotowane zostały trzy koncepcje opiewające na kwoty 6 mln zł, 4 ml zł oraz 2 mln zł.

1 wersja najbardziej rozbudowana: pomieszczenia pod płytą rynku (podziemny ratusz), wejście klatką schodową z płyty rynku, szerokie obejście wszystkich zakonserwowanych reliktów i fundamentów, pojawia się też ścieżka dydaktyczna, która będzie prowadziła turystów wokół ruin, kwota 6 mln zł,

2 wersja pośrednia, podziemny ratusz, zachowane fundamenty oraz relikty, wariant trochę okrojony, bieg pomieszczeń taki jak był w starym ratuszu, nie ma rozbudowanej ścieżki dydaktycznej, wejście z płyty rynku, koszt 4 mln zł,

3 wersja, czyli odsłonięcie fundamentów tylko fragmentaryczne, tego co udało się odkopać, na płycie rynku przeszklenia najważniejszych i najciekawszych pomieszczeń z podświetleniem, kwota 2 mln zł.


W lutym br. Wojewódzki Konserwator Zabytków zlecił miastu zabezpieczenie wykopalisk na płycie nowosądeckiego rynku poprzez ich zasypanie oraz przywrócenie płyty do stanu sprzed badań archeologicznych.


W kwietniu br. wykopaliska na nowosądeckim rynku zostały zasypane. Po odtworzeniu płyty powstał tylko obrys fundamentów starego ratusza.


Fot. UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować