Pogoda Nowy Sącz

4

Dzisiaj jest: 04. 10. 2022 Dni od początku roku: 276 Dni do końca roku: 88
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Zespół „Dolina Popradu” świętuje 55-lecie działalności

Zespół „Dolina Popradu” świętuje 55-lecie działalności

25 listopada w Piwnicznej-Zdroju, Regionalny Zespół „Dolina Popradu” świętował 55-lecie działalności. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski uhonorował członków Zespołu Srebrnymi i Złotymi Jabłkami Sądeckimi oraz nagrodami finansowymi.

 

- Z okazji Jubileuszu 55-lecia działalności artystycznej Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” pragnę złożyć serdeczne gratulacje. Dzięki kultywowaniu przez Was gwary i tradycji, nasze dziedzictwo kulturowe nie zaginie, a następne pokolenia będą mogły czerpać wiedzę o naszych przodkach - mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Wasze występy zachwycają wysokim poziomem i rozsławiają nasz region nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, a Zespół zyskuje sympatię i uznanie. To nieoceniony wkład w zachowanie historii regionu i naszej Małej Ojczyzny. Gratulując Jubileuszu życzę dalszych sukcesów scenicznych i artystycznych. 

 

Złote Jabłko Sądeckie otrzymał Andrzej Tomasiak. Z kolei Srebrne otrzymali: Stanisław Jarząb, Zenon Bogaczyk, Genowefa Bogaczyk, Eugeniusz Bołoz i Jadwiga Tomasiak.

 

Nagrody finansowe otrzymali: Katarzyna Sikorska-Tomasiak, Piotr Maślanka i Piotr Kulig. Dodatkowo nagroda finansowa w wysokości 5 tysięcy złotych została przyznana całemu Zespołowi.

 

W spotkaniu wzięli udział m.in.: radna wojewódzka Marta Mordarska, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Dobosz i burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk i Ryszard Skwarczek – prezes „Piwniczanki”. Nie zabrakło również założyciela Zespołu Mieczysława Łomnickiego, który opowiadał o początkach grupy w rozmowie z Piotrem Maślanką oraz Wandy Łomnickiej-Dulak - poetki, animatorki kultury, regionalistki, a przede wszystkim ambasadorki folkloru i kultury górali nadpopradzkich.

 

Przypomnijmy. Zespół „Dolina Popradu” powstał w 1965 roku, a jego założycielami byli Mieczysław Łomnicki, Edward Grucela i nieżyjący już Eugeniusz Lebdowicz. Pomogli im: etnograf Kazimierz Bogucki i choreograf Józef Unold, a także akompaniator Aleksander Styrna. Grupa prezentuje folklor górali nadpopradzkich. Od 1965 roku przez zespół przeszło ok. 400 osób, uczestnicząc w tysiącach prób i setkach występów. „Dolina Popradu” wielokrotnie koncertowała na Słowacji, przedstawiała góralski folklor w Czechach, na Węgrzech, w Anglii i Niemczech.

 

Źródło: SPNS, fot. Maria Olszowska

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować