Pogoda - Sądeckie.pl

19

Dzisiaj jest: 19. 09. 2021 Do końca roku: 103 dni
Jakość Powietrza

Zespół Szkół w Marcinkowicach kształci przyszłych żołnierzy

Zespół Szkół w Marcinkowicach kształci przyszłych żołnierzy

Strzelanie, walka wręcz, szkolenie spadochronowe i nurkowanie – to tylko niektóre z umiejętności, jakich nabywają uczniowie klas o profilu wojskowym Zespołu Szkół w Marcinkowicach. A wszystko to pod okiem i przy wsparciu żołnierzy z 6. Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropieski z Krakowa.

Klasa o specjalności „Dowodzenie na współczesnym polu walki”, w której realizowana jest innowacja pedagogiczna „Przysposobienie Wojskowe” pozwala młodzieży zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu: współczesnych systemów dowodzenia, roli dowódcy na polu walki, łączności, systemów teleinformatycznych, języka angielskiego dopasowanego do potrzeb personelu wojskowego przygotowującego do udziału w operacjach międzynarodowych (misjach pokojowych, akcjach pomocy humanitarnej i szkoleniach w ramach różnych grup mundurowych), ceremoniału wojskowego, musztry, taktyki, terenoznawstwa.


Ponadto młodzież odbywa szkolenie strzeleckie i z obsługi broni, ratownictwa pola walki, logistyki czy szkolenie survivalowe – mówi Iwona Sikorska, dyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach. - Bierze też udział w szkoleniu z zakresu walki wręcz, technik interwencyjnych, szkoleniu z użyciem technik linowych, szkoleniu spadochronowym i nurkowaniu. Uczniowie odbywają również kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.


Uzupełnieniem zajęć realizowanych w szkole są obozy kondycyjne i szkoleniowe prowadzone przez instruktorów i żołnierzy zawodowych 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ratowników WOPR i GOPR.


Jako szkoła, wyposażamy uczniów w bezpłatne umundurowanie – dodaje dyrektor Iwona Sikorska. – Posiadamy też odzież przeciwchemiczną OP-1 i maski typu MP-4, kamizelki taktyczne oraz gumowe karabinki AK-47 do nauki taktyki i walki wręcz.


Absolwent klasy wojskowej jest przygotowany do podjęcia dalszej edukacji na uczelniach wojskowych. Może też kontynuować naukę na uczelniach wyższych w kierunkach: pedagogika, psychologia, zarządzanie zasobami ludzkimi, socjologia, logopedia, nauczanie przedszkolne i wczesnoszkolne, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo wewnętrzne. Ma możliwość podjęcia służby w wojsku oraz w innych służbach mundurowych lub w prywatnym sektorze ochrony.


Wielu absolwentów klasy wojskowej to czynni żołnierze, m.in. w jednostkach wojskowych w Krakowie, Gliwicach, Rzeszowie, w Wojskach Specjalnych, ale to także studenci Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.


Źródło: SPNS, fot. ZS Marcinkowice

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować