Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Zmarł mjr Zbigniew Obtułowicz

Zmarł mjr Zbigniew Obtułowicz

Zbigniew Obtułowicz był nie tylko żołnierzem niepodległościowej konspiracji i wieloletnim więźniem komunistycznego reżimu, ale po wyjściu na wolność również jako pracownik Urzędu Miasta miał swój ogromny wkład w rozwój Nowego Sącza. Pozostanie dla nas wszystkich wzorem patrioty i zaangażowania w pracy na rzecz Nowego Sącza.

Biografia

Mjr Zbigniew Obtułowicz (2.01.1929r. - 27.12.2021r.)pseudonim „Sarat”, żołnierz Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, weteran walki o niepodległość. Ściśle związany, swoją działalnością konspiracyjną z oddziałem „Żandarmeria” oraz ks. Władysławem Gurgaczem (1914-1949) kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949.


Za działalność w Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej skazany w 1949 r. na 8 lat więzienia. Więzień min. Montelupich, Wronek, Raciborza. Część wyroku odpracowywał w kopalni Milowice. Gdy wyszedł na wolność, nie widział sensu życia – jak wspominał ... Sztuką było to wszystko przeżyć. Po odbyciu wyroku wyjechał do Krakowa i studiował geodezję.


Po uzyskaniu dyplomu pracował w krakowskim Geoprojekcie. Wrócił do Nowego Sącza w 1959 roku, ściągnięty przez ówczesnego Prezydenta Miasta Janusza Pieczkowskiego. Przez długie lata, aż do swojej emerytury pracował w Urzędzie Miasta Nowego Sącza jako Naczelnik Wydziału Geodezji oraz Geodeta Miasta Nowego Sącza.


Większość dużych osiedli np. Milenium, Barskie i ważniejsze obiekty w mieście m in. stadion Sandecji powstały przy jego dużym wkładzie inżynierskim. Ostatnie swoje lata poświęcił na kultywowanie pamięci poległych kolegów. Długie lata pełnił funkcję Prezesa Zarządu Związku Armii Krajowej – Oddział Nowy Sącz. W roku 1999 wraz z Henrykiem Ferencem, drugim ocalałym żołnierzem PPAN, postawili w lesie na Hali Łabowskiej obelisk ku czci swojego kapelana ks. Władysława Gurgacza i poległych kolegów.


Tam też cyklicznie od roku 1998 we wrześniu co rocznie odbywają się uroczystości wraz z mszą św. poświęcone żołnierzom wyklętym, w których jak tylko zdrowie dopisało uczestniczył aż do swoich ostatnich dni. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i branżowymi.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 30.12.2021r.o godz. 10.30 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu. Różaniec w intencji zmarłego będzie odmawiany w kaplicy cmentarnej o godz. 10.00.


Źródło: UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować