140. Sądeckie Konwersatorium Naukowe z dr Anną Lukanovą-Jakubowską za nami

Gościem specjalnym 140. Sądeckiego Konwersatorium Naukowego była dr Anna Lukanova-Jakubowska – trener, fizjolog i wykładowca, która w swojej bogatej karierze zawodowej miała okazję współpracować z wybitnymi sportowcami pokroju złotego medalisty olimpijskiego Zbigniewa Bródki czy zawodników klubu Paris Saint-Germain. Pani Doktor wygłosiła wykład pt. „Fizjologia z punktu widzenia praktyki” oraz poprowadziła szkolenie: „Badanie wydolnościowe i jego zastosowanie w programowaniu treningu” dla członków Koła Naukowego z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego.

140. Sądeckie Konwersatorium Naukowe z dr Anną Lukanovą-Jakubowską za nami

Dr Anna Lukanova-Jakubowska na co dzień pracuje na Politechnice Opolskiej, gdzie od kilkunastu lat jest adiunktem na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Przed laty była reprezentantką Bułgarii w short tracku, a po zakończeniu kariery sportowej i studiów zajęła się trenowaniem łyżwiarzy. W latach 2005–2012 trenowała Mistrza Olimpijskiego z Sochi Zbigniewa Bródkę, w latach 2015–2018, Kadrę Polski w short tracku (wychowała wielu Mistrzów Polski, z którymi zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy w sztafecie), a następnie trenowała Kadrę Turcji w short tracku (2018–2021).


Kiedy przed laty kończyłam studia i rozpoczynałam swoją pracę jako trener okazało się, że niewiele wiem o fizjologii wysiłku sportowego. Przeczytałam wiele naukowych opracowań, ale niekoniecznie sprawdzały się one w codziennej praktyce. Podobne doświadczenie ma wielu trenerów, z którymi mam okazję dziś współpracować. Niekoniecznie chcą się zagłębiać w tabelki i cyfry, a chcieliby mieć przy sobie osobę, która się na tym po prostu zna – mówiła dr Anna Lukanova-Jakubowska.


Po zakończeniu swojej trenerskiej przygody Lukanova-Jakubowska zajęła się właśnie fizjologią wysiłku fizycznego. Efektem jej pracy z wieloma sportowcami (w tym nawet piłkarzami klubu Paris Saint-Germain) jest cenna w świecie sportu książka „Fizjologia z punktu widzenia praktyki”. To właśnie w oparciu o swoje badania i spostrzeżenia Pani Doktor poprowadziła ponad godzinny wykład, który zakończył się mnóstwem pytań od zainteresowanych studentów Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.


Doktor Anna Lukanowa-Jakubowska poprowadziła także szkolenie „Badanie wydolnościowe i jego zastosowanie w programowaniu treningu” dla członków Koła Naukowego z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego, na którym przeprowadzone zostały badania wydolnościowe zawodników i amatorów sportu.


Organizatorami 140. Sądeckiego Konwersatorium Naukowego byli: dr Piotr Czech i dr Barbara Szpotowicz-Czech, adiunkci Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, opiekunowie Koła Naukowego EBM (Evidence Based Medicine). Konwersatorium otworzył dr inż. Witold Bodziony – Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie.


Źródło: ANS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować