205. urodziny I LO w Nowym Sączu

4 listopada 1818 r. w Nowym Sączu przy ul. Pijarskiej rozpoczęła działalność sześcioklasowa szkoła średnia pod nazwą Cesarsko-Królewskie Gimnazjum. Z tej placówki wywodzi się obecne czteroletnie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza, najstarsza szkoła w mieście, która obchodzi dziś 205. rocznicę powstania. Wśród gości jubileuszowych znalazł się II wicewojewoda Mateusz Małodziński.

205. urodziny I LO w Nowym Sączu
„Tyle każdy winien jest Ojczyźnie swojej, ile zdołać może według swych sił i zdolności”. Te słowa patrona szkoły, Jana Długosza, wyrażają jej misję, realizowaną już od 205 lat. Jubileusz to czas na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć, ale także na wyznaczanie celów na przyszłość. Gratuluję serdecznie całej społeczności szkolnej i życzę dalszych sukcesów w wypełnianiu misji edukacyjnej – powiedział wicewojewoda Mateusz Małodziński.


Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu. Następnie uczestnicy przenieśli się do MCK „Sokół”, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Podczas niej pierwszoklasiści złożyli tradycyjne ślubowanie.


Jubileusz był także okazją do wyróżnienia nauczycieli Liceum, którzy otrzymali odznaczenia państwowe za zasługi w pracy edukacyjnej i dydaktycznej. Wicewojewoda Mateusz Małodziński wręczył 2 Srebrne Krzyże Zasługi, nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.


Uroczystości zakończył występ poetycko-muzyczny „Wierzę w świat lepszy i wierzę w świat nowy…”.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować