85 lat posiadania praw miejskich - Zakopane świętuje jubileusz

85 lat posiadania praw miejskich - Zakopane świętuje jubileusz

W 1933 r. Zakopane otrzymało prawa miejskie. W 2018 r. miasto świętuje swoje 85 - lecie. Historia tego ośrodka sięga jednak znacznie dalej niż początku XX w.

 

W dniu 18 października 1933 r. Zakopane orzymało prawa miejskie. Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości sięgają natomiast początku siedemnastego wieku, kiedy w miejscu dzisiejszej stolicy Tatr założono osadę górską. Osada powstała na fundamencie sezonowych osad pasterskich. Przez kolejne stulecia osada rozwijała się jako wieś.

 

W XVIII wieku w Kuźnicach powstała huta żelaza, co przyczyniło się do rozwoju gospodarczego miejscowości. Przemysłowy rozwój osady zaowocował pod koniec XIX wieku – wtedy Zakopanem zainteresowali się nie tylko kupcy i kapitaliści, ale także turyści, artyści i naukowcy, którzy dostrzegli walory uzdrowiskowe i turystyczne tego miejsca, głównie za sprawą Tytusa Chałubińskiego, który w drugiej połowie XIX wieku spopularyzował wyjątkowe właściwości klimatyczne Zakopanego.

 

Zakopane W 1929 r. włodarzem miejscowości zostął Leopold Winnicki. Zainicjował on działania mające na celu rozbudowę wodociągów, elektrowni, oświetlenia i uporządkowania ulic oraz komunikacji miejscowości. Nic dziwnego, że po upływie czterech lat modernizacji i rozbudowy Zakopane otrzymało prawa miejskie, a Leopold Winnicki został pierwszym burmistrzem miasta. W okresie dwudziestolecia międzywojennego w Zakopanem zaczęły być organizowane także ważne wydarzenia kulturalne i sportowe, m.in. międzynarodowe zawody narciarskie i przedstawienie "Opera Górska".

Dla uczczenia 85-lecia posiadania praw miejskich 19 października 2018 r. o godz. 17.00 w Kawiarni Teatru Witkacego odbyła się prezentacja albumu "Kronika Miasta Zakopane w Czasie kadencji Burmistrza Leopolda Winnickiego". Pierwowzorem tego albumu był album przygotowany przez urzędnków zarządzu miasta i uzdrowiska dla Leopolda Winnickiego, jako podsumowania osiągnięć i rozwoju miasta.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować